Иран официално прекрати сътрудничеството си с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
В сряда президентът Масуд Пезешкиан въведе в сила решението на парламента, което бе прието в края на миналия месец.
"Действията, предприети от членовете на парламента са естествен отговор на неоправданото, неконструктивно и разрушително поведение на генералния директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси", каза Пезешкиан в края на юни след разговор с френския президент Еманюел Макрон.
Решението има подкрепата също от Конституционния съвет (Съвет на пазителите), който е една от най-влиятелните политически институции в страната с право на вето върху всяко действие на парламента.
Според новоприетия закон Върховния съвет по сигурността ще има крайната дума за бъдещите инспекции и сътрудничеството с МААЕ.
Това означава, че агенцията няма да има достъп до ядрените обекти на страната, за да оцени нанесените щети след 12-дневния военен конфликт с Израел.
В интервю за американската медия CBS от 30 юни Рафаел Гроси изрази съмнения, че ядрената програма на Иран е сериозно забавена.
"Ясно е, че има нанесени много тежки щети, но те не са тотални", каза директорът на MAAE."Иран разполага с достатъчно технологичен и индустриален капацитет. Така че, ако желаят, ще могат да започнат да го правят отново."
По думите му Ислямската република би могла да започне да обогатява отново уран в рамките на няколко месеца.
Според ядрената сделка от 2015 г., договорена с правителството на Барак Обама, Китай, Русия, Франция, Великобритания и Германия, Иран може да обогатява уран до 3,67% - достатъчно за захранване на атомна електроцентрала, но далеч под прага от 90%, който е необходим за ядрено оръжие.
Споразумението също така драстично намали запасите от суровината и ограничи максималния брой на центрофуги за обогатяване. Задачата на МААЕ бе да контролира спазването на условията.
През 2018 г. тогавашната администрация на Доналд Тръмп едностранно оттегли Вашингтон от споразумението, настоявайки, че то не е достатъчно строго и не разглежда ракетната програма на Иран или подкрепата за военни групировки в Близкия изток.
До началото на конфликта с Израел Иран разполага с над 400 килограма обогатен до 60% уран, което е на технически много близко ниво до необходимото за 9 бойни глави, според MAAE.