Зам.-главният прокурор Ася Петрова получи ръководството на Върховната административна прокруратура. Досега тя отговаряше за разследванията срещу организираната престъпност.
Това стана с решение на Висшия съдебен съвет по предложение на главния прокурор Сотир Цацаров. Решението e взето без обсъждане на мотиви и е гласувано с 15 гласа "за", 3 "против" и 3 "въздържал се".
Избирането на нов ръководител на ВАП се наложи заради командироването на досегашния ресорен зам.-главен прокурор Камен Михов в Eurojust - агенция за координация на трансграничните разследвания в страните от Европейския съюз.
Ася Петрова беше един от прокурорите, работещи в тясно сътрудничество с МВР по времето на Цветан Цветанов. През 2011 г. като ръководител на Шуменската окръжна прокуратура тя внесе в съда мегаделото "Килърите" по едноименната акция на ГДБОП срещу организирана престъпна група с ръководител Петър Стоянов-Сумиста.
Петрова придружаваше Цветан Цветанов по време на 17-дневното му работно посещение в САЩ в края на 2012 г., а по неговите думи "в лицето на окръжния прокурор на Шумен изградихме един невероятен екип относно разследването за "Килърите".
Месец по-късно Ася Петрова беше посочена за зам.-главен прокурор в новосформирания екип на Сотир Цацаров, но след смяната на властта и три дни след избора на Делян Пеевски начело на ДАНС главният прокурор я командирова от София в Шумен с мотив, че трябва да работи по делото "Килърите".
Ася Петрова беше намесена и в кампанията по отстраняването на Камен Ситнилски от Висшия съдебен съвет, след като в интервю за в. "Труд" тя го обвини в оказване на неправомерен натиск по прословутото дело. Заради това интервю започна второто дисциплинарно производство срещу Ситнилски.
Името на Ася Петрова беше замесено и в прословутите задочни диалози между Цветан Цветанов и Делян Пеевски, когато депутатът от ДПС заяви пред агенция "ПИК", че бившият шеф на МВР поискал "ултимативно" от новоизбрания главен прокрурор Сотир Цацаров да назначи шуменската обвинителка за свой заместник и да не избира в екипа си Борислав Сарафов.
Тогава Цацаров коментира скандала само с писмена позиция, в която твърдеше: "Заместниците на главния прокурор са предложени за назначаване от ВСС с оглед преценката за професионалните им качества и възможността за работа в екип. Това категорично касае и предложенията относно прокурорите Ася Петрова и Борислав Сарафов."
Преназначаването на Ася Петрова към ВАП ще открие място за назначаване на още един зам.-главен прокурор по предложение на Цацаров. БНР съобщава, че все още не е ясно дали ще се наложи тя да се раздели с делото "Килърите" заради новата си позиция.
Това е третата смяна в ръководството на Прокуратурата. От оригиналния състав, предложен от Сотир Цацаров в началото на 2013 г., по местата си останаха само Борислав Сарафов и Пенка Богданова. Само 40 дни след назначаването й за зам.-главен прокурор беше отстранена Галина Тонева (конкурент в избора на Цацаров).
През ноември 2013 г. и директорът на Националната следствена служба (със статут на зам.-главен прокурор по разследванията) Бойко Найденов подаде оставка и напусна съдебната система.