Свeтият Синод на БПЦ излезе днес с още едно становище относно Законопроекта за предучилищното и училищното образование, внесен в Народното събрание от Министерския съвет през април т.г., съобщи Dveri.bg.
В изявлението си Св. Синод се солидаризира с последното Становище на Национална мрежа на родителите (тук) относно същия законопроект.
Архиереите подчертават, че "законопроектът неправилно лишава родителите от правото им да осигуряват и да избират вида възпитание и образование за своите деца според своите философски, религиозни и педагогически убеждения (установено в Европейската харта за правата на човека, Европейската конвенция за правата на човека, Всеобщата декларация за правата на човека и Международния пакт за политическите и граждански права)".
Синодалните митрополити подкрепят също така и онази част от Становището на Национална мрежа на родителите, "касаеща идеята на законодателя за твърде ранното въвличане на децата в учебния процес, което представлява принудителна институционализация на децата още от 4-годишна възраст".
В изявлението се казва, че Св. Синод "категорично поддържа исканията на Националната мрежа на родителите за родителско участие в образователния процес с необходимите за това правомощия, за образователна инициатива извън държавната образователна система и за правото им на сдружаване с цел да осигуряват отглеждане, възпитание и образование на децата си съобразно тяхното индивидуално развитие, потребности и религиозна принадлежност".
Още на 15 юни т. г. Св. Синод прие свое становище относно Законопроекта за предучилищното и училищното образование, в което архиереите изразиха искането си "за зачитане религиозно-образователните права на обучаващите се деца в контекста на тяхната семейна традиция".
Протести
Родители организираха днес протест срещу законопроекта пред Народното събрание. "Държавата подпомага (не командва) родителите чл. 47 - Конституция на РБ", "Училището е социална услуга, а не диктатура", с тези плакати близо 70 родители изразиха недоволството си.
Те са против въвеждането на задължително образование за 4-годишните деца и искат оставката на министър Сергей Игнатов.
Те настояват да бъде спрян Законът за предучилищното образование, в който има "много подводни камъни". Освен това са и против въвеждането на скрининг тестове за евентуални обучителни проблеми за 3-годишните деца в детските градини.
Недоволните надуха балони в знак на протест, развяха знаме с цветовете на дъгата и скандираха "Онче, бонче, счупено пиронче, риба щука, махай се от тука!", "Оставете децата ни на мира" и вдигнаха плакати "Искаме право на избор, не ни лишавайте от свободата ни ние да решаваме за нашите деца", "Децата не са на държавата".
"След като направиха задължителна предучилищната подготовка за 5-годишните, сега свалят летвата още по-надолу за деца на ненавършени 4 години. Родителите са задължени да пратят детето си на предучилищна. Държавна, защото частна е възможна само дотолкова, доколкото трябва да повтаря и копи-пейства държавната", негодуват родителите.
От Национална мрежа на родителите посочиха, че няма европейски директиви, в които да се казва, че е задължителна намесата на държавата в образованието на децата, а има само препоръки по въпроса.
Преди дни зам.-министърът на образованието Милена Дамянова защити законопроекта с думите: "Няма как едно дете, стоейки вкъщи, да придобие умения и навици да живее с околните, да работи в екип, да развива критическо мислене, няма как да се социализира." Самата Дамянова няма деца.
В писмото си родителите апелират МОМН публично да изясни дали се съгласява с твърденията й, че здравата семейна среда е неподходяща за отглеждане и възпитание на едно 3- и 4-годишно дете.