И Калин Георгиев се изказа за подслушването

С тезата, че няма доказателства и незаконното подслушване не е потвърдено главният секретар на МВР Калин Георгиев се изправи да брани своите. Същото направи и служебният министър на вътрешните работи Петя Първанова, допреди това шеф на дирекция "Международно сътрудничество" в МВР.

Останах изумен от коментарите и на пресата, и на партиите, защото няма резултати от проверката на прокуратурата, че МВР подслушва незаконно, каза по БНТ Калин Георгиев. Той отрича да умишлено да са били изтрити СРС-та.

Георгиев бе категоричен, че колегите му, срещу които започна разследване, по никакъв начин не са саботирали проверката на прокуратурата, както заявиха оттам.  

Министър Първанова също заяви вчера, че има информация, която по категоричен начин доказва, че в специализираната дирекция (СДОТО) не е имало саботаж, а "просто машината нещо не е работела". Според нея е много възможно разследваните служители на МВР да бъдат оневинени и да се окаже, че не са извършвали престъпления, а само служебни нарушения. 

Прокуратурата образува досъдебни производства срещу бившите началници на СДОТО Цветан Иванов и Камен Костов, както и срещу настоящия й шеф Сергей Кацаров и срещу служителя Радко Димитров, за когото има данни, че е изтрил подслушана информация.

"Ако някой от колегите ми би искал да направи някакъв проблем, би го направил много по-изтънчено. Техниката, с която ние разполагаме, не може да подслушва секретно."

Това заяви Георгиев по повод твърдението на прокурорите, че служителите на СДОТО са опитали да ги заблудят, че апаратурата не може да извършва секретно запис на глас, тоест да подслушва.  

Той добави, че няма да каже каква точно е въпросната техника и кога е получена в МВР, но не скри, че е относителна нова. В началото на февруари се появиха медийни публикации, според които тогавашният МВР-шеф Цветанов е договарял сделка с фирма от Израел доставка на подслушвателна техника. Самият той нито е потвърдил, нито отрекъл тази информация.

От думите на главния прокурор Сотир Цацаров индиректно се разбра, че въпросната техника се използва от времето на ГЕРБ в управлението.

За отвертката, с която по думите на Цацаров Радко Димитров е отварял мобилната техника на автомобила за подслушване, главният секретар заяви: 

"Отвертката не е единственият инструмент, с който разполагат моите колеги. Визираният колега е дипломиран инженер и отвертката е по-скоро метафора. Не става въпрос за умишлено увреждане на техника или унищожаване на записи, става въпрос за аварирала техника и трябваше бързо да се действа".

Запитан за това, че автомобилът се е водел в гаража, а е заснет от камери из София, за което също обявиха от държавното обвинение, Георгиев каза, че най-вероятно става дума за пропуск в пътните дневници. 

"Но бих могъл да допусна, че става дума за случаен пропуск", допълни той и коментира, че все пак СДОТО е една от най-динамичните структури.  "За всеки случай може да се намери логично обяснение", отбеляза той. 

Главният секретар заяви още, че е скептично настроен към идеята за сформирането на специализирана агенция извън МВР, която да контролира специалните разузнавателни средства (СРС) и тяхното използване. Доколкото ми е известно, единствено в Унгария има такава агенция и тя пак е под шапката на вътрешното министерство, каза Калин Георгиев по повод идеята, лансирана от главния прокурор.

Подпис под СРС - само пред свидетели

Междувременно стана ясно, че премиерът Марин Райков е помолил министъра на вътрешните работи Петя Първанова, когато подписва документи за използване на СРС, да го прави само в присъствие на други колеги.

"Не можем да спрем СРС-тата, защото не са свързани единствено и само с подслушванията", каза Райков след днешното заседание на Министерски съвет.

По думите на премиера на заседанието не е обсъждан въпросът с незаконното използване на специални разузнавателни средства от страна на МВР. "Ако се потвърди, че е имало подобна практика, това ще бъде изключително неприятен атестат за ситуацията на българската демокрация. Наказателно производство все още не означава обвинение. Актовете на прокуратурата придобиват окончателна легитимност в съдебните решения", допълни Марин Райков.

Новините

Най-четените