Губим милиони от ЕС

България губи милиони евро от ЕС, тъй като няма шанс да бъде удължен с още една година срокът, в който да усвои парите от сегашния 7-годишен европейски бюджет.

За разлика от България, други страни от Централна и Източна Еврропа успяха да си извоюват изключения и отстъпки, но не и България. Това стана ясно от изявление на премиера Пламен Орешарски в Брюксел, който разбрал, че въпросът е бил приключен още през февруари и повече такива отстъпки няма да има.

За опасността предупредиха евродепутати на социалистите

Преди ден евродепутатът Евгени Кирилов заяви, че България е застрашена да загуби голяма сума европейски средства още в края на 2013 г. Анализът му е на база информация от заседанието на Комисията по регионално развитие на Европейския парламент от 19 юни 2013 г.

В анализа се казва, че България е застрашена да загуби голяма сума европейски средства, а ниският процент на усвоени средства за следващите години също носи риск от загубване на средства. България не е спомената наред с Румъния и Словакия поради недалновидност на правителството на ГЕРБ при воденето на преговорите за Многогодишната финансова рамка през февруари 2013.

Томислав Дончев: Вината не е на ГЕРБ

Ако България загуби европейски средства през 2013 г., вина за това няма да има правителството на ГЕРБ, а настоящото правителство, каза преди време пред Агенция Фокус Томислав Дончев, депутат от ГЕРБ и министър по европейските фондове в кабинета Борисов.

"Тази година Евгени Кирилов може да се окаже прав и ако България загуби пари през 2013 г., правителството на ГЕРБ няма да има вина, а настоящото правителство - то управлява държавата и средствата от Европейския съюз. Досега България си е постигала годишните цели и затова не е губила европейско финансиране. Какво ще се случи към края на тази година зависи от настоящото правителство и е изцяло негова отговорност", посочи Дончев.

"Удължаване на срока с една година за ползване на средствата към момента няма взето решение за нито една държава, че има подобно удължаване. За целта е необходима промяна на Регламент 1083. Няма проблем, ако има подобна инициатива по отношение на източноевропейски страни като Румъния и Словакия, в тази инициатива да се включи и България.

При добра организация България би могла да си постигне целта за 2013 г. без всякакво удължаване на сроковете. За тези цел е необходимо да се работи много активно, а не само да се говори, което се включва в последно време", каза още Томислав Дончев

Орешарски не е свикнал с протестите

В Брюксел днес пред журналисти премиерът Орешарски отрече да е свикнал с протестите и не смята, че може да управлява под обсада до края на мандата.

Изявлението му беше направено след приключването на Европейския съвет в Брюксел, предаде БНР.

В двата дни на срещата никой от европейските лидери не е питал българския премиер за ситуацията у нас, която, по думите му, била изненадваща и за него самия.

Орешарски каза, че не е свикнал с недоволството и подчерта, че мисли за всички хора - за тези, които протестират, за тези, които не протестират, и за тези, които са против протестите. Според него е трудно да се направи баланс между тях. Трябва да се има и предвид, че винаги ще има граждани, които няма да одобряват следващ кабинет, защото никое правителство досега не се е радвало на 100-процентно одобрение.

Запитан дали не мисли, че някой трябва да напомни за европейските ценности и принципи и спазването им у нас във връзка последните изяви на лидера на "Атака" Волен Сидеров, Орешарски отговори, че не е напълно в течение какво става в България от два дни насам.

От думите на премиера стана ясно и че страната ни тепърва ще трябва спешно да подготвя проекти и разчети, за да може да получи одобрените от Европейския съвет средства за младежка заетост и за финансиране на малкия и средния бизнес. Очаква се специално за младежката заетост програмите и проектите да бъдат готови тази есен.

6 млрд. евро за младежката безработица

България е сред тринадесет страни с младежка безработица над 25%, които от догодина могат да се възползват от 8 милиарда евро от бюджета на ЕС, за да създават работни места за младите.

Преди ден Европейският съвет, в който участват лидерите на страните от общността, реши да ускори отпускането на 6 милиарда евро от следващия многогодишен бюджет на съюза 2013-2020, предвидени специално за целта.

Основната част от тях трябва да се похарчат през следващите две години. Тепърва ще се разработват програми от държавите, за да кандидатстват за тези средства. Най-много от тях ще получат Гърция, Испания, Италия и Франция, където има най-много безработни младежи.

Новините

Най-четените