Почти 156 ммлн. души или 38% от европейците страдат от психически и неврологични заболявания и състояния - от шизофрения до депресия, безсъние и деменция.
Едва в около една трета от случаите хората получават терапия ли лекарствата, от които се нуждаят.
Страдащите от психически разстройства причиняват стотици милиарди евро загуби на икономиката, защото се чувстват твърде зле, за да работят и защото не успяват да поддържат лични отношения и провалят браковете си.
Това твърдят група учени от Института за клинична психология и психотерапия в Дрезденския университет.
"Психическите разстройства се превърнаха в най-голямото предизвикателство за Европа през ХХІ век. Огромната пропаст, отворена от липсата на достатъчно лечение, трябва да бъда запълнена. Лекуваните получават помощ със значително забавяне от по няколко години и рядко получават подходящи и авангардни терапии", коментира ръководителят на института Ханс Улрих Витчен, цитиран от "Ройтерс".
Колегите му изтъкват също, че някои големи фармацевтични компании отстъпват от обещанията си да инвестират в изследвания как функционира мозъкът и оставят средства да осигурят правителствата и неправителствените организации.
Витчен ръководи 3-годишно проучване в 30 европейски държави - 27-те от ЕС плюс Швейцария, Исландия и Норвегия - с общо население от 514 милиона души. Колегите му проследяват около 100 заболявания, включително шизофрения, епилепсия, Паркинсон и множествена склероза.
Няма сравнения с положението в други части на света, понеже различните изследвания използват различни методи. Но Световната здравна организация прогнозира, че към 2020г. депресията ще бъде втората по важност причина за болестни състояния на планетата.
Европейско проучване от 2005г. с по-малък обхват (301 млн. души) изчисли, че от психически заболявания и състояния страдат 27% от европейците. Тогава бе изчислено, че финансовият ефект на този проблем възлиза на около 386 млрд. евро всяка година. Екипът на Витчен още не е довършил финансовата част от изследването, но според него разходите днес ще се окажат "значително по-високи".
Мило гневниче: Искам преди всичко здраве, най-вече психическо