Нови революционни вълнения се надигат в Арабския свят - взривове и избягали затворници в Бенгази, милионен протест и убити в Кайро, демонстрации в Тунис. Такива са събитията в региона, които вещаят Арабско лято след Арабската протест, започнала преди две години като всеобщ порив за демокрация и справедливост - точно в Тунис и Египет.
Марш на милионите в Египет
Привърженици на сваления египетски президент Мохамед Морси подготвят „марш на милионите" срещу армията, която извърши държавен преврат и застана начело на Египет. Протестът за момента е пред вътрешното министерство и сградата на военното разузнаване, както и на пътя за летището в Кайро.
При последните сблъсъци между недоволните и органите на реда загинаха 80 души. Съпротивата обвини полицията, че атакува демонстрантите без причина, но от правителството твърдят, че са провокирани със сила.
Междувременно в страната се очаква посещение на баронеса Катрин Аштън, върховен представител по външната дейност на ЕС. Тя ще се срещне с представители на „Мюсюлманско братство" - бившата управляваща партия, която номинира Морси за президент, както и с основните им опоненти - временния президент Адли Мансур и генералите от армията.
Временно правителство предупреди, че няма да търпи палатковия лагер в Кайро, където нощуват последователите на Морси и ислямистите. „Мюсюлманско братство" призовава утре за „марш на милионите в Кайро".
Бомби в Бенгази
Два взрива разтърсиха либийския град Бенгази, откъдето тръгна съпротивата срещу вече покойния диктатор Муамар Кадафи. Съобщава се за въоръжена престрелка из улиците на града с неизвестен брой жертви.
В предишните два дни също имаше взривове в различни части на Бенгази, както и протести, след като бе застрелян опозиционерът Абдулсалам ал-Мусмари, известен защитник на светската държава в нова Либия. Той е юрист и известен критик на ислямистите, но бе убит с един куршум в сърцето, излизайки от джамия.
Снощи офиси на „Мюсюлманско братство" в цялата страна бяха нападнати от протестиращи. В суматохата успяха за излягат от 1000 затворници, като стотина от 100 вече са арестувани.
Преди март миналата година старейшините от Бенгази, столица на богатия на петрол регион Киренайка, поискаха отделяне или полуавтономия от властта в Триполи.
Масови протести в Тунис
Протестите в Тунис отново пламнаха заради смъртта на опозиционния водач Мохамед Брахми. Той е вторият лидер на светските партии, който става жертва на политическо убийство. През февруари пред дома си бе застрелян социалистът Шукри Белаид. И двете покушения опозицията и привържениците й приписват на управляващите ислямисти.
Недоволните срещу властта, доминирана партия „Енахда", веднага излязоха на протест, за да поискат оставка на кабинета и разпускане на парламента. Светската опозиция обяви готовност да състави кабинет в сянка, който да поема властта.
Над 10 000 тунизийци протестираха снощи срещу правителството в столицата Тунис, което днес реши да проведе извънредно заседание. Преди това премиерът Хамали Джебали обяви, че новата Конституцията на страната е почти написана и няма смисъл от нова смяна във властта.
Митинг също проведоха защитници на управлението - по различни данни в него са участвали около 5000 души. Те твърдят, че в средите на опозицията има комунисти, които искат да извършат държавен преврат и да дестабилизират Тунис.