Британските граждани ще се насочат масово към страни като Полша и България в търсене на евтина медицинска помощ в чужбина, прогнозира аналитичното звено на "Икономист" в свой доклад, цитиран от британския в. "Индипендънт".
Според "Икономист интелиджънс юнит" броят на британските "медицински туристи" ще нарасне, ако времето за чакане за медицинска помощ се увеличи в резултат на планираните от британското правителство икономии.
Мексико, Полша, Индия и България са сред най-предпочитаните държави заради ниски цени и добра компетентност, показва още докладът на "Икономист интелиджънс юнит". Франция е начело на класацията за предпочитаните дестинации за лечение, следвана от САЩ и Германия. В топ 10 са още Швеция и Белгия.
Нова европейска директива, която влиза в сила през 2013 г. и предвижда връщане на парите на пациентите за лечение, получено в други страни от ЕС, вероятно ще засили тази тенденция.
Според статистиката над 50 000 британци годишно пътуват в чужбина за лечение. Докладът разкрива още, че през изминалото десетилетие "медицинските пътувания" от Великобритания в чужбина са нараснали много повече от тези в обратната посока.
Някои пациенти излизат извън страната за лечения, които са слабо финансирани от частните застрахователи или от британската здравна система. Такива са смяната на тазобедрената и колянната става, лазерната операция на очите и премахването на катаракта, за които има и дълги списъци с чакащи.
Други процедури, които британците търсят извън страната, са пластичните операции, лечението на зъби и лечението на възпроизводителни проблеми.
По българското Черноморие вече отчитат този процес, особено през лятото, и не само от граждани на ЕС. Много руснаци, закупили имоти в черноморските курорти, също използват услугите на лекари и стоматолози в България.