Турция обвини Европейския съюз в тесногръдие и предразсъдъци. Повод е последният брюкселски доклад за напредъка на ислямската страна в преговорите за присъединяване, за който Анкара твърди, че подкопава доверието на турците в съюза.
„Докладът за напредъка на Турция е засенчен от по-субективно, произволно и предубедено отношение", заяви европейският министър Егемен Багиш.
За него е неприемливо това, че Европейската комисия е пропуснала да отчете „смелите" реформи на Турция през изминалата година. В резултата се стопявало доверието към съюза сред турското общество.
Анкара написа доклад от 270 страници върху европейския доклад, в който изтъква реформите, които е направила.
„Днес в Европа няма правителство, което да е по-реформистко от нашето. Докато страните от ЕС се борят с кризата, нашета държава преживява най-демократичния, благоденстващ, модерен и прозрачен период в историята си", допълва Багиш.
До момента страната е изпълнила 13 от общо 35 глави в преговорния процес. Стремежът на Турция е да се присъедини до 2023 година, въпреки отслабващата вътрешна подкрепа за това.
Турция започна преговорите за присъединяване през 2005 година, но спорът с Кипър, чиято независимост Анкара не признава, както и френско - германската опозицията блокират напредъка.
Спирачката натиска и Европейската комисията, тъй като не са покрити критериите за спазване на човешките права, свободата на словото и религията.
В предишен коментар Багиш заяви, че евродокладът, изнесен през октомври, не е обективен, загърбва даването на повече права на религиозните малцинства и замита критиките към съдебната система.
Като примери турският доклад цитира промени в областта на правораздаването, образованието, трудовите права.