Уверенията на премиера Пламен Орешарски, че кандидатурата на Делян Пеевски за председател на ДАНС била "съгласувана с партньорските служби", не срещат официално потвърждение.
Известно е, че службите на евроатлантическите партньори на България няма как официално да кажат да или не, но първи се обадиха посланиците.
Първи реакции от посланиците
Пред нарочно изявление пред Mediapool.bg вчера посланикът на Франция Филип Отие изрази учудване от начина, по който се извършил изборът. Това е вторият коментар на посланик от страна-член на ЕС след този на британския посланик Джонатан Алън.
Според позицията на Отие: "Нашето двустранно сътрудничество срещу организираната престъпност досега бе повод за истинско задоволство за френската страна. Надяваме се да запазим доброто равнище на сътрудничество... Постът на председател на ДАНС изисква той да се заеме от високо компетентна личност, мотивирана от националния интерес и от грижата за общата сигурност на България и на европейските партньори".
Посланикът на Великобритания Джонатан Алън организира онлайн дискусия в социалната мрежа в петък, в която беше коментирано и скорострелното назначение на медийния бос и депутат от ДПС.
"Избирането за ръководител на Държавната агенция за национална сигурност се случи бързо без изслушвания, дебат или възможност да се разбере повече за кандидата. Защо?", написа дипломатът в профила си.
Европейската комисия - дипломатично, но твърдо
Говорителят на Еврокомисията Марк Грей припомни, че през последните години, за съжаление, очакваните от България резултати в борбата с организираната престъпност идват много бавно, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел Диана Чепишева.
Много пъти сме подчертавали, че доброто ръководство има значение. Непрозрачните процедури, които не дават възможност да се разгледат въпросите за почтеността и компетентността много затрудняват установяването на доверие в системата, заяви говорителят на ЕК.
Според Грей, повдигнатите наскоро обвинения към бившия шеф на ГДБОП, както и други актуални противоречия показват колко е важно да има независимо и професионално ръководство в правоохранителните органи, работещи срещу организираната престъпност.
Най-добрата основа за това, както многократно е препоръчвано в мониторинговите доклади, е да бъде направен искрен и цялостен преглед на миналите неуспехи и да се стигне до изводи какво трябва да се прави. Заключението на Европейската комисия е, че скорошните организационни промени и днешното решение за ръководството на ДАНС изискват удвоени усилия за всеобхватни и координирани мерки в борбата срещу организираната престъпност.
На 21 юни в Брюксел пристига премиерът Пламен Орешарски за среща с председателя на ЕК Жозе Барозу. Срещата е поискана от българска страна.
Евродепутатът Ивайло Калфин: Изборът на Пеевски е неприемлив
Пред БНР евродепутатът от БСП и бивш кандидат-президент на левицата Ивайло Калфин разкритикува избора на Делян Пеевски и го определи като неприемлив. Като уточни, че позицията му е лична, Калфин заяви, че на тази длъжност е трябвало да бъде назначен експерт, който познава системата.
"Това е от значение, освен че е суперизненадващо, бих казал шокиращо, е много трудно да бъде обяснено и за мен е некреативно. Смятам, че на една служба, която е изключително важна за държавата, назначението на политик, на човек, свързан с бизнеса, по принцип в никакъв случай не е препоръчително".
Калфин, който беше министър на външните работи в правителството на тройната коалиция, подчерта, че "в състояние на крехко доверие към мнозинството и към правителството" са необходими обединяващи фигури и действително консолидация на обществото. "Това решение не е такова. Не знам колко много усилия трябва да положи г-н Пеевски, за да убеди в следващите дни още обществото, че неговото назначение е било правилно", заяви евродепутатът.
След избора си Пеевски обяви оттук нататък да се гледат действията му. Същото повториха и лидерите на БСП и ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан.
Пред bTV той заяви, че една политическа партия трябва да има граница на компромиси, която не бива да прекрачва, а в случая с Пеевски очевидно има договорка.
"Не мисля, че правителството ща падне при създалата се ситуация. Ако беше в по-напреднал етап, може би това щеше да се случи. Всяка грешка вече ще се отразява изключително много. Това назначение ще тежи много на политическите сили", смята Калфин.
"Реформите в ДАНС бяха необходими. Въпросът е дали трябва да бъдат завършени с назначението на Делян Пеевски", каза още Ивайло Калфин.
Кой е казал, че са западни?
Схемата е брутално проста. Първоначално заграбване на огромен капитал,чрез политическа протекция на партия-брокер. Справка.Мама тотаджийка/по времената на ранното НДСВ/ Изоставяне на кораба на НДСВ и бързо прегрупиране към партията брокер,която осигурява политическа протекция на натрупаните капитали.Става въпрос за ''най-либералната'' партия-ДПС,където са толкова либерални,че не питат откъде са парите,стига да са много и истински.Защото не миришат,най-вече,когато са много. И третата стъпка е покупката на силово ведомство,което се занимава,точно с произхода на тези Огромни пари. Елементарно,Уотсън Като имаш проблеми с Митницата...просто я купуваш и започваш да биеш по главите с бариерата тези,дето са те ''страхували''. А партньорските служби просто ще обърнат табелката на ''Затворено''.