Омбудсманът Константин Пенчев сезира наскоро Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни текстове в два закона - за държавната собственост и за общинската собственост.
В статия по темата в. "Труд" разкрива законодателните недомислици, приети по времето на управлението на ГЕРБ, които на практика лишават гражданите от своевременна информация в случай на отчуждаване на имота им.
Атакуваните текстове са няколко - определени алинеи от чл. 38 от Закона за държавната собственост и няколко алинеи в чл. 27 и чл. 29 от Закона за общинската собственост. Текстовете в общи линии са идентични и описват начините, по които гражданите могат да се противопоставят на отчуждителните процедури, пише авторът й Христо Николов.
На пръв поглед всичко е нормално - от двата закона излиза, че българите имат правото да обжалват решенията на държавния или общински орган, който е решил да им отчужди имота. За това се дава 14-дневен срок.
Уловката е, че този срок започва да тече от деня, в който решенията са публикувани в "Държавен вестник". Преди това уточнение да се добави в двата закона през 2010 г., този срок е почвал да тече от датата, на която органите на държавата и общината са уведомявали гражданите за своето решение.
Или с други думи, излиза, че за да си опазят имотите, българските граждани са длъжни да следят непрекъснато "Държавен вестник". Всеки, който е чел този печатен орган на Народното събрание, знае къде се публикуват обявите - в последната му част, която гъмжи от всякакви съобщения на общински и държавни органи.
За да се ориентира в текстовете, притежателят на имота трябва да знае неговия идентификационен номер, т.нар. екате, което представлява поредица от цифри и точки. Защото в обявите не се посочва името на притежателя. В случай че имате повечко недвижими имоти, редовното четене на "Държавен вестник" очевидно е задължително.
Или както се изразява в становището си омбудсманът: "Правото на обжалване съществува, но е формално и непропорционално на намесата на държавата и общините в правото на собственост".
Вероятно законотворците са пристъпили към тази уловка предвид множеството имоти за отчуждаване заради разгърнатото при ГЕРБ мащабно строителство на инфраструктура.