След 10 години процес Берлускони е осъден

Най-висшата съдебна инстанция в Италия потвърди присъдата срещу експремиера Силвио Берлускони за данъчна измама, наложена от по-долна инстанция, но засега 76-годишният магнат остава сенатор.

Върховният касационен съд на Италия потвърди днес присъдата от четири години лишаване от свобода, произнесена срещу Берлускони на продължилия десет години процес по "аферата Медиасет".

Съдът върна за преразглеждане в Апелативния съд втората част от присъдата, която предвиждаше пет години забрана за заемане на публични длъжности, тъй като прокурорът поиска нейното намаляване на три години.

Това е последната инстанция в италианската съдебна система, поради което присъдата е окончателна. Тя има два аспекта - наказателен и политически.

Силвио Берлускони за първи път получи ефективна присъда. Три от постановените четири години лишаване от свобода отпадат поради помилване, влязло в сила през 2006 г.

Оставащата една година от наказанието Берлускони може да изтърпи с полагане на обществено полезен труд или под домашен арест. Той няма да лежи в затвора, защото е надхвърлил 70 години и не е осъден за особено тежко престъпление.

Политическият аспект е по-деликатен и далеч надхвърля сферата на индивидуалното престъпление и наказание. Засега Берлускони запазва сенаторското кресло, защото забраната за заемане на публични длъжности е върната за преразглеждане в Апелативния съд.

След като той се произнесе, решението му може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд. Процедурата очевидно ще отнеме време.

Големият политически въпрос е дали Берлускони ще свали коалиционното правителство на Енрико Лета, в което неговата партия "Народ на свободата" е другият главен партньор.

Преобладава мнението, че няма да се стигне до подобна драматична развръзка, която би имала непредсказуеми последици за Италия в условията на продължаваща икономическа криза.

За Берлускони е по-изгодна ролята на "спасител на отечеството", която може да играе само като лидер на управляваща партия. 

Ключовата фраза сред местните и чуждестранни журналисти е "Берлускони ще трябва да измисли нещо". 

Самият Берлускони заяви, че "това осъждане е лишено от всякакво основание" и ще го лиши от свободата му и от политическите му права. Той смята, че жертва на "безпрецедентен съдебен тормоз".

Реакциите на институциите в Италия

Италианският президент Джорджо Наполитано призова страната да запази спокойствие след като Върховният касационен съд потвърди присъдата.

Той отбеляза, че сега обстановката е "на повече уважение и спокойствие" отколкото при предишни съдебни процеси на Берлускони и заяви, че това е положителен знак.

Решението на съда няма да се отрази на работата на коалиционното правителство, смята съюзник на бившия премиер, цитиран от "Ройтерс".

След среща на десноцентристката Партия на свободата на бившия премиер Нито Палма, който бе министър на правосъдието в последния кабинет на Берлускони заяви, че присъдата е породила много горчивина.

"Тази присъда обаче няма да засегне правителството на (Енрико) Лета, което бе сформирано, за да служи на страната и доколкото зависи от нас ще продължи да й служи", подчерта Палма.

Медии: Берлускони е "ходещ мъртвец"

В. "Унита" посочва, цитирайки политика Бепе Грило, че решението на съда е като падането на Берлинската стена.

Като "обезглавяване на демокрацията" определя присъдата в. "Джорнале", собственост на брата на Берлускони - Паоло Берлускони. "Соле вентикуатро оре" пък посочва, че акциите на медийната империя на Берлускони ''Медиасет'' са паднали на борсата с 2.9%.

Решенето на съда има три последствия, отбелязва в. "Фато куотидиано". След 20 години на заобиколни пътища, заплахи, натиск и срамни закони, написани за един единствен човек, Берлускони беше осъден.

Така за първи път Касационният съд отсъди, че законът е еднакъв за всички в Италия. В политически план всички съюзи ще се разпадат, правителството между левицата на Лета и десницата на Берлускони може и да оцелее, но ще бъде като ходещ мъртвец, посочва медията.

Новините

Най-четените