Защо тук кризата се чувства като у дома си

Картелите, монополите и парцелирането на всички сектори на икономиката между силовите групировки пречат на България да излезе от кризата. Това каза лидерът на ДСБ Иван Костов по БНТ.

Правителството не може да се оправдава, че още сме в криза с международното положение, защото през миналата и тази година, то е благоприятно, смята Костов. Той посочи, че Европа, САЩ, Китай, Индия и редица други страни, бележат ръст.

"В България беше разрушен двигателят на икономиката - конкуренцията, чрез монополи и картели. Те изтласкват малкия и средния бизнес", каза Костов. По неговите думи на пазара няма как да влязат нови играчи, тъй като той е парцелиран от силови групировки.

В тази връзка лидерът на ДСБ посочи, че основната причина за високите цени на горивата не е "ЛУКойл", а фактът, че е изключена международната конкуренция. Той посъветва правителството да прегледа какви промени е приело в закона за акцизите и данъчните складове, като намекна, че поставените условия в него, не позволяват появата на конкуренция на пазара на горива.

Костов е категоричен, че заради жестоката конкуренция в Русия, там "ЛУКойл" продава дизела на цена 1.24 лева, а у нас е 2.66 лева. Той поясни, че дори като се прибави налагания у нас акциз, ДДС (ако се приеме, че там това гориво не се облага с този данък) и транспортни разходи, цената би била 2.25 лева.

Страната ни не може да излезе от кризата и заради това, че са спрени реформите, каза още Костов. "Плаща се за здраве, без да има услуга, плаща се за образование, без да има услуга, плаща се за сигурност, без да има услуга. Така хората са принудени да плащат два пъти, за да получат услуга".

По думите на лидера на ДСБ нито един от плановете на правителството за противодействие на кризата не е бил реализиран. Бившият премиер е категоричен, че спирането на плащанията от държавата към фирмите за вече извършени услуги не позволява заплатите да растат и също е фактор "кризата да се чувства в България като у дома си".

"Има пълна управленска глухота за нашите предложения, затова и спряхме да предлагаме мерки за справяне с кризата", каза Костов. Той припомни, че според ДСБ трябва да се предприемат действия в четири посоки - усвояване на еврофондовете, административна реформа, здравна реформа и изчистване на задълженията на държавата към бизнеса.

Иван Костов е категоричен, че присъединяването на България към пакта за еврото е грешка, най-малкото защото е направено еднолично от премиера Бойко Борисов, въпреки несъгласието с този ход на БНБ и Министерството на финансите.

Новините

Най-четените