За първи път от началото на кризата националната статистика отчита 0.5% растеж за второто тримесечие спрямо първото. Добрата новина даде основание на премиера Бойко Борисов да обяви, че е дошъл краят на рецесията в България на откриването на международната конференция на националните статистики на всички държави от ЕС.
Растежът бе отчетен при промяна на методологията на изчисления, както обявиха публично статистиците.
На годишна основа обаче има спад през второто тримесечие на тази година. Спрямо същия период на 2009 г. БВП е намалял с 1.4%, съобщиха от Националният статистически институт.
"Според повечето икономисти това означава край на рецесията, но за гражданите цифрите не са достатъчни, за да кажем, че животът им се е променил", заяви премиерът. Той бе категоричен, че без качествена статистическа информация управляващите не могат да вземат своите политически решения.
Ръст на БВП спрямо предишното тримесечие е техническият критерий за излизане от рецесията. НСИ досега не обявяваше този показател, сега публикува за първи път на сайта си сезонно изгладени тримесечни данни. Според тях България е влязла в рецесия едва в края на 2009 г., тъй като за начало на рецесия са необходими две тримесечия с реализиран спад спрямо предходния период.
Основен фактор за растежа е износът на стоки и услуги
Според официалното съобщение на НСИ положителният растеж се дължи на увеличението на брутната добавена стойност в строителството, търговията, хотелиерството, транспорта и държавното управление, образованието, здравеопазването и други услуги. Продължава спадът при финансовото посредничество и бизнес услугите.
Продължават да се свиват крайното потребление и инвестициите.
На фона на все още твърде слабата ни икономика обаче инфлацията бележи тенденция към покачване. През август НСИ отчете 2.7% повишение на цените спрямо година по-рано. Само за месеца повишението е 0.1%, като най-голям дял имат транспортните услуги - с 0.7%, следвани от храните - с 0.5%. Според НСИ през миналия месец дрехите и обувките са поевтинели средно с 1.6%, същото се е случило и с цигарите и алкохола, но с 0.2%.
Икономисти смятат, че инфлацията е твърде висока в условия на рецесия и спаднали доходи.