Влизането в сила на нов градоустройствен план за Ахтопол дава зелена светлина за застрояването на големи площи от национален парк „Странджа", съобщи bTV. Предвижда се върху 400 дка от местността да се построи нов квартал на града, където досега е имало стари соц бунгала.
"Новият квартал е предвиден още през 60-те години в плана на града и Общият устройствен план (ОУП) предвижда как ще изглежда територията чак до турската граница", обясни пред телевизията кметът на Царево Георги Лапчев.
Общината изисква план за строеж на пространството, но той е спрян от екоинспекциятав Бургас, защото има дюни на терена. В тази ситуация ОУП е приет, но не и подробният. Ахтопол се намира на територията на община Царево.
Преди дни Петчленен състав на Върховния административен съд приключи сагата със застрояването на Странджа в полза на бетона - съдиите оставиха в действие Общия устройствен план на Царево, в който е включено изграждане на туристически комплекс със 75 000 легла в близост до с. Варвара, но без екологична оценка.
„Общият устройствен план не е най-добрият, но заради седемгодишната сага със собствеността и битката между враждуващите страни са се случили далеч по-големи щети. В този период е имало ПУП-ове на парче, различни един от друг", обясни кметът, давайки пример с квартал в Лозенец, който в центъра си има парче земеделска земя.
Според Лапчев предвижданите преди седем години голф игрища и огромни комплекси няма как да се реализират при сегашната икономическа обстановка. По думите му - не може да се говори за никакви грозни и огромни бетонни конструкции.
„Никой не иска да си купи жилище в бетонна кутийка. Ако преди 7 г. е имало желания за голф игрище, не мисля, че сега някой ще инвестира в него", заяви градоначалникът с уверението, че общината държи на природата и никой не иска да повтаря грешката на Северното Черноморие.
„Планът предвижда 100 хиляди нови легла. От тях 75 хил. са в парк „Странджа.". От Царево до Резово ще се застрои всичко", бяха опасенията на Петко Цветков от фондация Биоразнообразие.
Той твърди, че ако Народното събрание не промени бързо няколко закона, за да отмени устройствените планове и програми след 1 януари 2007 г. екокатастрофата ще се случи.