Полицията разпитва членове на младежката лява организация „Че Гевара" заради преобразяването на паметника на Альоша в Пловдив, предаде БГНЕС.
Каменният солдат осъмна на 21 септември с огромно червено наметало и черна маска, а знамето на почетното консулство на Германия в града изчезна.
След като разбраха, че наметалото не е част от програмата на "Нощта на музеите" под тепетата, пловдивски полицаи опитаха да „съблекат" Альоша, но не успяха и се наложи да викат алпинисти. "Цялата акция бе наблюдавана зорко и с видимо удоволствие от активисти на "Че Гевара", посочва в материала си агенцията.
"Не е наша идея, но я подкрепям с две ръце. Крайно време беше Пловдив да преосмисли част от наследството на комунизма", каза тогава пред "Фокус" Христо Марков, участник в протестите срещу правителството на премиера Пламен Орешарски в Пловдив.
Сред първите коментари по темата има и такива, които казват, че "И Пловдив вече има своя супергерой". Други сравняват акцията с "В крак с времето" и останалите инсталации върху скулптурна композиция от Паметника на съветската армия в София - макар за тях да се смята, че са извършени от млади антикомунисти.
Пред сайта "Под тепето" кметът Иван Тотев каза, че приема случилото се с чувство за хумор. "Твърдо против съм драскането. Но тук не са играли бои и спрейове. Затова и не приемам случилото се тази нощ за вандализъм", допълни той.
По друг начин мисли Второ районно управление на полицията в Пловдив. Там са заведени две преписки - за наметалото и за изчезналото знаме.
Бърза реакция от социалистите
Според депутата от БСП Захари Георгиев паметникът е бил "осквернен". От името на партията си той настоява полицията да открие извършителите и да ги санкционира.
Друг депутат от БСП - Петър Мутафчиев, бивш министър в правителството на тройната коалция (2005-2009), също е на мнение, че декорирането на статуята, видима от целия град, с червен плащ и черна маска е недопустимо.
"Трябва да се научим да уважаваме паметниците на други народи", каза той и добави, че реакцията на Русия след неколкократните оцветявания на Паметника на Съветската армия в София е била "еднозначна".
Монументът на Альоша е също един от най-коментираните и оспорвани паметници у нас. За съдбата му дори щеше да се организира референдум.