Руските войски наистина се изтеглят от границата на Украйна, но продължават да са многобройни и в бойна готовност. "Забелязахме някакво придвижване на руските войски, но засега е рано да се каже за какво става въпрос", каза говорителят на Държавния департамент на САЩ Мари Харф пред журналисти, след като в продължение на няколко дни Пентагонът и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен твърдяха, че съобщенията на Москва за изтегляне на войските не отговарят на истината.
Според Харф обаче руските войски на границата с Украйна продължават да са многочислени и в бойна готовност, затова Русия трябва да ускори връщането им по постоянната им локация, за да се стабилизира обстановката в Украйна. В страната на 25 май предстоят президентски избори.
От руския генерален щаб отбелязаха, че за окончателното изтегляне ще е необходимо време, а именно до 8 юни.
Зам.-министърът на отбраната на Русия Анатолий Антонов заяви, че НАТО и Пентагонът цинично заблуждават международната общност за реалната ситуация на границата между Русия и Украйна, спестявайки информацията за разположените там 15 000 украински военнослужещи.
Три сценария
Междувременно лидерите от Европейския съюз се готвят да обсъдят следващата седмица конкретните мерки, които могат да вземат срещу Русия, ако изборите в Украйна не са свободни и честни. Новите санкции могат да засегнат всичко от вноса на луксозни стоки до забрана за вноса на петрол и газ.
В основата на дискусиите при срещата на върха на 27 май ще бъдат три основни сценария, според които ще се определят санкциите.
Ако не са необходими тежки санцкии, ЕС може да наложи ограничения за вноса на руски луксозни стоки, сред които диаманти, скъпоценни метали, кожи, водка и хайвер. Освен това ЕС може да ограничи износа си на изкуствени торове, химикали, гуми и морски съдове за Русия.
Малко по-сериозни санкции предвижда другият сценарий, според който се предвижда ограничаване на търговията и инвестициите, свързани с финансовите услуги и ограничения на свободното движение на капитал, забрана за внос на въглища, ограничения на морския и сухопътния транспорт и спиране на инвестирането в енергийния сектор на Русия.
Ако обаче държавите членки преценят, че са нужни още по-строги санцкии, може да се стигне до ограничения на капиталовите пазари, забрана за нови инвестиции в Русия, строго прилагане на регулаторните разпоредби на ЕС за всички руски активи, притежавани от европейски компании и пълна забрана на вноса на петрол и газ от Русия. Тази забрана би оказала голямо влияние върху икономиката. ЕС задоволява около 30 процента от енергийните си нужди от Русия.