ДДС ще се повиши на 22%, Блгария ще емитира нов дълг и ще приватизира дялове в държавни компании.Тези три мерки задължително ще се състоят. Това обяви премиерът Бойко Борисов от Брюксел пред "Панорама" в петъчната вечер.
Съществуват и разчети на финансовото министерство обаче данък добавена стойност да се вдигне от 20 на 24%. С колко точно - най-вероятно идната седмица ще се проясни.
Искам от народа една година - година и половина само да ми вярват, за да проведем всичките тези реформи и да изведем държавата от кризата, обяви Борисов.
Трите задължителни стъпки ще се предприемат, за да бъде напълнена хазната и да се преодолее бюджетният дефицит. Преди дни министърът на финансите обяви, че на хазната са необходими 1.5 млрд. лева.
Бойко Борисов се оправда с нон стоп промените на мерките срещу кризата с думите: "На нечовешко напрежение сме подложени. Сега е моментът нацията да е силна и консолидирана, сами да си направим промените. Имаме шанс да докажем, че сме здрава, яка, дисциплинирана, отговорна нация. Нека не се изложим, една година да стиснем зъби, след това ще е по-добре".
Според премиера екипът му се справя. "Аз искам да кажа на българите, че това което правим в момента, най-ясно и точно е оценено в евродоклада, той е най-добрият, който е писан за България".
В Брюксел време на срещата с Барозу Борисов бил обсъдил схеми как да бъдат прехвърлени средства от еврофондовате за асфалтиране и за изграждане на магистрали. Вместо да плащам сега 2 млрд. лв. по договори, подписани от предишното правителство, сега можеше с тези пари да асфалтираме България, каза още Борисов. По думите му за изход от тежката ситуация по този проблем има два варианта - единият да спре договорите, другият - да се разплати и да вдигне бюджетният дефицит до 7-8%, с което да забравим за еврозоната.
Именно в името на еврозоната финансовият министър Симеон Дянков не разплати през декември поне част от парите за бизнеса, за да приключи счетоводно бюджетът на България на дефицит от 0.5%.
Поредното припомняне за пътя към еврозоната идва часове след като самият Борисов пак в Брюксел обяви, че заради гръцките проблеми България може и да не бъде допусната скоро в т.нар. чакалня на еврозоната - валутния механизъм ERM2. Въпреки че този месец подадохме молба за прием.
В Брюксел премиерът водеше със себе си финансовия министър Симеон Дянков и управителя на БНБ Иван Искров. "За съжаление събитията в Гърция накараха всички да са много плашливи. Сега е най-неподходящото време дори да повдигаме темата за еврозоната. Надявам се заради Гърция да не накажат нас, защото в момента това се получава. Проведохме важни срещи на всички нива и по всички теми, които касаят влизането ни в еврозоната...", обясни Борисов в петък по обяд.
"Много е интересно - поотделно абсолютно всички ни казват "Браво, вие сте отличник, заслужавате да ви толерираме, но когато са заедно в съвета са много внимателни", добави премиерът.