Над 20 000 недоволни граждани излязоха в третия пореден ден на протести в София, значително по-малко - в други градове на страната.
Това е най-многолюдният протест от началото, дадено в петък, 14 юни, като реакция срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Шествието беше изпълнило жълтите павета - от площада пред МС до паметника на Цар Освободител.
Днес протестът беше с изцяло антиправителствен характер, а също и искания за пълна промяна на политическия модел.
Акцията започна около 18:00 часа на обичайното място от последните дни - пред Министерски съвет.
След това, водени от рокер и музиканти, облечени в народни носии, демонстрантите продължиха към парламента, за да блокират скоро след това Орлов мост и да се отправят към НДК по познатия си маршрут.
Гражданите скандираха "Мафия", "Оставка", "Червени боклуци", а на плакатите им пишеше "Нови избори по старите правила = Отново 4-главата ламя. Сменете правилата!", "Олигарски, върви си!", "Фрустрирани, трябва да сте гузни" и "Харесва ли ви седенката, г-н Орешарски".
На днешния протест дойде и депутатът от БСП Георги Кадиев, който не подкрепи кандидатурата на Делян Пеевски. Сред демонстрантите се виждаха и няколко журналисти от смятаната за близка до депутата от ДПС TV7, които - въпреки вчерашния сблъсък с агресивни протестиращи, днес бяха дошли да покажат гражданската си позиция.
Протести имаше и в други големи градове.
Покана за разговор
Междувременно премиерът Пламен Орешарски покани на среща в 14 ч в понеделник, 17 юни, представители на протестиращите и на неправителствените организации, подписали петицията срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС.
Поканата е обявена в съобщение на правителствената пресслужба. Ето част от нея:
"... Изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС предизвика остро обществено недоволство, включително и призиви за оставка на оглавяваното от мен програмно правителство.
Подаването на оставка в този момент е лесно лично решение, но е крайно безотговорно.
Така е поради опасност от нова дестабилизация на страната, невъзможност за подписване на споразумение с ЕК за следващия програмен период и загуба на милиарди евро европейско финансиране, стабилизиране на енергийната система и решаването на спешните проблеми за обществото ни".
Делян Пеевски - борец с контрабандата?!
Според текста на съобщението, при избора на председател на ДАНС била търсена силна фигура, "която би могла да предприеме решителни действия по отношение на ширещата се контрабанда".
"Фигура, която би могла да окаже натиск върху контрабандата и мащабните практики за отклоняване на ДДС. Обществените реакции показаха, че предложената кандидатура е обществено-неприемлива", се казва в изявлението на Пламен Орешарски.
Законът ме задължава да внеса предложение за председател на ДАНС и затова в следващите дни ще проведа серия от срещи и консултации, така че да намеря обществена подкрепа за новата фигурата, която ще предложа, се казва в изявлението на Пламен Орешарски.
На 21 юни, по искане от българска страна, премиерът ще се срещне в Брюксел с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.
Само преди три дни
Обществената енергия отприщи изборът на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС). Кандидатурата му беше лансирана половин час преди началото на пленарното заседание на 14 юни - и гласувана двайсетина минути по-късно.
Решението предизвика бурни реакции - сред политиците и обществото. Президентът Росен Плевнелиев обяви в същия ден, че сваля кредита си на доверие от правителството на Пламен Орешарски, излъчено от БСП и ДПС, и настоя Народното събрание да преосмисли решението си. Отговорът на БСП беше, че Пеевски остава.
Първият спонтанен протест в петък, 14 юни, се организира в социалната мрежа Фейсбук чрез групата "Не искам Пеевски за шеф на ДАНС". На него се събраха повече от 10 000 души в центъра на София и още хиляди в много градове в цялата страна.
Малко преди началото на съботната демонстрация, която отново събра хиляди недоволни, се чуха нови политически послания - за нови избори. Протестът продължи до полунощ - спокойно, без провокации, както досега, но този път маршрутът беше разширен с поход до централите на БСП и ДПС.
В писмо до агенция "Фокус" самият Делян Пеевски обяви, че е готов да се откаже от новия си пост, ако Народното събрание реши така. В сряда, 19 юни, 42-ото НС ще гласува оставката му. От ДПС, чийто депутат беше Пеевски, ще настояват отмяната да е първа точка в дневния ред на парламента.
Зам.-председателят на ПГ на ДПС Камен Костадинов заяви днес по БНР, че ще искат дебат при избора на нов председател на ДАНС. "Трябваше да настояваме за дебат и Делян Пеевски да предложи своята концепция.
Премиерът Пламен Орешарски, който твърдо защитаваше избора на Пеевски, обяви, че приема решението му и е готов да предложи нов кандидат.
Въпреки декларациите, че Делян Пеевски заслужава кредит на доверие заради твърдата си решимост, вчера и лидерът на БСП Сергей Станишев съобщи, че партията подкрепя Орешарски за ново предложение.
Лидерът Лютви Местан обяви, че партията ще инициира ново решение на парламента, с което да се отмени избора на Пеевски.