Над 2000 души са избягали от насилието в Сирия и са отишли в Турция през последните два дни. С това общият брой на сирийците, потърсили убежище там, вече е над 50 000, съобщиха турските власти, цитирани от Ройтерс.
Броят на бежанците напоследък се е увеличил и съществуват страхове, че може да има голям приток на бегълци от сирийския град Алепо, където от 20 юли се водят тежки сражения между бунтовниците и силите на президента Башар ал Асад с променлив успех. Свободната сирийска армия е организирала частично изтегляне от един от кварталите там.
Алепо е бил обект на поредна серия бомбардировки, докато правителствените сили се опитват да отвоюват обратно кварталите, завзети от бунтовниците, съобщават активисти, цитирани от BBC. Няколко райони на града са били обстрелвани, включително от хеликоптери.
Сирийци с разрешение да купуват земя в Турция
Междувременно турското правителство издаде специално разрешение за сирийските граждани, с което те ще имат право да притежават недвижимо имущество в страната. Досега това беше забранено.
В Турция право на недвижимо имущество имат гражданите на онези държави, с които тя има двустранни спогодби за притежаване на имоти. Подобна спогодба между Анкара и Дамаск няма, но за сирийските граждани се прави изключение. Условието е имотите, които те ще закупят, да не бъдат в граничещи с родината им турски области.
Иран се опитва да посредничи
Все още не е ясно кои държави ще участват в консултативната среща, посветена на Сирия, която ще се проведе днес по инициатива на Техеран. Иранският външен министър Али Акбар Салехи коментира, че ще бъдат обсъдени възможностите за бързо прекратяване на насилието и осъществяване на национален диалог. Очаква се тази вечер Салехи официално да обяви резултата от срещата.
Съседен на Сирия Ливан и подалият оставка емисар на Арабската лига и ООН Кофи Анан обявиха, че няма да пратят представител на консултациите в Техеран. Ирански пратеник покани кувейтския външен министър, но страната не е потвърдила участието си. Руският посланик в Техеран може да присъства на срещата, съобщи руското Външно.
Междувременно Франция съобщи, че ще организира на 30 август министерско съвещание в Съвета за сигурност на ООН, посветено на хуманитарната обстановка в Сирия и съседните й страни. Според дипломати в световната организация участието на Русия и Китай в това заседание не е сигурно. Двете страни наложиха на три пъти вето на резолюции, заплашващи със санкции режима на Башар ал Асад.
Иран е главният регионален съюзник на Сирия. Техеран редовно обвинява САЩ, Саудитска Арабия, Катар и Турция, че оказват помощ на сирийските бунтовници. Вашингтон и сирийската опозиция обвиняват на свой ред Ислямската република, че поддържа режима в Дамаск.
Лагерът на Мира и Демокрацията, начело със Съединените Американски Щати, ще победи навсякъде по света. След което, тези, които останат живи, ще се радват на американските ценности, ще пият Кока Кола и ще ядат кюфтетата на Макдоналдс. Да им е сладко!