Нови пожари възникнаха тази вечер в пловдивското село Катуница. Около 19 часа пред опожарените снощи къщи на клана Рашкови се събраха протестиращи от селото и младежи от агитките на пловдивските "Локомотив" и "Ботев".
Според БНТ органите на реда са помолили журналистите да се оттеглят на безопасна дистанция от района, където се събират хората. Докато от БНТ излъчваха материал за случващото се в Катуница, пламна будка, използвана от охраната на имотите на Кирил Рашков.
По-рано през деня футболните фенове се заканиха, че тази нощ ще пламнат и оцелелите снощи имоти на Цар Киро.
"Ние нищо общо нямаме със случая, който стана с това убийство, защото тези хора идват към нас, постоянно идват, за да питат какво става с изборите. Те ги нападат и хората бягат. В паниката удрят някакво дете. Ние не знаем и къде става случаят, нямаме хабер от тая работа. И сега те свързват случая, каза Рашков пред "Нова телевизия" в събота.
"Нито са ни роднини тези хора, нито ги знаем, нито нищо. И всичко, което говорят по телевизията за нас, е лъжа."
Той заяви, че смъртта на двамата младежи трябва да лежи на съвестта на районната прокуратурата в Асеновград, защото не обърнала внимание на жалбите. Рашков разказа, че от шест години семейството му се оплаква, че близки на убитото момче го тормозят. "Няма да се изселя. Ние също можем да ги принудим те да се изселят", заяви той.
По-късно вечерта "Фокус" предаде, че жителите на селото провеждат мирен протест. Хората стоят кротко със запалена свещ в ръка пред изгорелите къщи на ромския бос. Жандармерията е в кордон и охранява обще ствения ред. Заградени са подходите към улицата, която води до други къщи на Кирил Рашков, които са невредими. Хората гадаят дали Рашков е там или е преместен. Голяма група от протестиращите разговаря с комисар Константин Баков – зам.-директор на Областната дирекция на МВР в Пловдив. С него е и комисар Тодор Гребенаров – началник на „Охранителна полиция”. Те се опитват да убедят хората, че не охраняват ромския клан, а са тук, за да предотвратят сблъсъци и още неприятни инциденти. Хората възнамеряват да останат поне още час. Всички са местни жители на селото.
Засилено полицейско присъствие има около ромски квартали в Пловдив и София. Около 50 служители на полицията и жандармерията охраняваха района на джамията в Пловдив. Засилени мерки за сигурност има в целия град и в Аджисан махала в Пловдив.
13 души във Варна бяха задържани за участие в сблъсък с роми. Прокуратурата е образувала две досъдебни производства. Едното за неразрешен от общината протест на около 50 души, мотивиран от инцидента в Катуница. Второто е за спонтанно нападение над няколко роми, прие което леко е пострадал един от тях. Той е без опасност за живота.
Окръжната прокуратура в Пловдив е повдигнала обвинение на 55-годишния шофьор на микробуса, убил 19-годишния Ангел Петров в Катуница.
С постановление на наблюдаващия прокурор 55-годишният мъж е задържан за 72 часа. Внесено е искане за налагане на най-строгата мярка „задържане под стража”.
Асеновградският районен съд постанови осъдителни присъди на петима от общо 28-задържани по Указа за борба с дребно хулиганство във връзка с размириците в с.Катуница. На четирима е наложена глоба от 300 лева, а един е осъден на 3 дни „лишаване от свобода” в полицейски арест.
Стотици жители на Катуница се стекоха днес в гробищния парк, за да отдадат "последно сбогом" на прегазения 19-годишен Ангел Петров.