Цялото правителство е националноотговорно и патриотично и няма да допусне никаква подмяна в българската история, независимо от това, че тя може да бъде прикрита под формата за намаляване на форми за дискриминация или за политическа коректност.
Това заяви пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов и поясни, че прави изявление по поръчка на премиера Бойко Борисов, предаде БТА.
Поводът е докладът на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), свързан с изследването "Стереотипи и предразсъдъци в учебници, учебни помагала и образователни програми и планове в подготвителното и основното образование".
Докладът не е пратен официално до министерството на образованието и е от времето на стария състав на комисията с председател Кемал Еюп, обясни Игнатов. ГЕРБ смени Еюп с Ана Страшимирова.
"Министър-председателят и правителството разглеждат образованието и науката в България като елемент на националната сигурност и всеки, който си позволи да подмени нашето историческо минало, ще бъде разглеждан като човек, който посяга на националната сигурност на България", заяви още той.
По думите му през последните дни са се появили много коментари и в социалните медии. Игнатов смята за гавра с нашето минало констатацията, че "Левски бил закононарушител" и османската полиция си вършела работата".
Това е абсолютна гавра, защото благодарение на това, което се случи през 19-ти век, беше изградена съвременната българска държава, коментира Игнатов.
"Смятам също, че са абсолютна гавра предложенията, свързани с корекции на нашия фолклор или на литературата, дори и на съвременната литература в българските учебници. В това отношение няма да има никаква промяна в учебниците и в учебните програми, а тя ще бъде към едно по-прагматично образование", заяви за пореден път министърът.
През годините в учебниците, когато се е появявало нещо, което се смята за "непедагогично", е отстранявано, но сега много от цитатите били извадени от контекста.
Игнатов посочи, че България е възникнала преди повече от 1300 години. "Нашата култура е по-древна от историята на нашата държава, ние не сме някакви пришълци тук за 600-700 години и по никакъв начин няма да позволим каквото и да е промяна в това отношение", коментира той.
По думите му "майките са разтревожени и затова им казва спокойно да си пращат децата на училище, Ботев няма да бъде изваден от учебниците".
С новия Закон за предучилищното и училищното образование ще имаме нови учебни програми и нови учебници, но и в тях остават Левски, Ботев, Вазов и всички заради които всяка педя от нашата земя ни е ценна, увери образователният министър. Според него, ако се махне някое от тези имена, то все едно да се откъсне част от нашата територия. Тези имена са нашето духовно пространство, посочи Игнатов.
Изследването на КЗД ясно посочва, че никой не подлага на съмнение присъствието на творчеството на Христо Ботев в учебниците. Според комисията обаче авторите на учебници трябва да предпазват от създаване на "крайни стереотипи" от творчеството на класиците.
Игнатов добави, че има много твърдения в доклада на КЗД, с които абсолютно не е съгласен и днес е разговарял на два пъти с председателката на комисията. Водим този диалог, но КЗД е независим орган, те са събрали екип специално за това изследване, обясни министърът. Втози екип имало и хора, работили в МОМН като съветници и като зам.-министри.
Игнатов назова бившия зам.-министър на образованието Мукадес Налбант. Министърът коментира, че винаги, когато е освобождавал човек от министерството си е задавал въпроса дали не е постъпил неправилно, но добави, че с Налбант постъпил абсолютно правилно.