Мизерията, която става константа

Заводите във Враца, които някога са хранели българската химическа и металургическа промишленост и са създавали работни места, днес са изоставени. Рушащите се сгради и пътища допълват мрачната атмосфера на града, пише в репортаж на Ройтерс, предаде БГНЕС.

За хора като 27-годишния Александър Ангелов работата е трудна за намиране и мисълта все повече го тегли да си опита късмета в чужбина, както много българи са направили преди него.

Северозападният град в най-бедната страна в Европейския съюз е микрокосмос от предизвикателства, пред който се изправя който и да спечели изборите на 12 май. Населението му е намаляло с една пета до 59 000 души от 1989 г. насам.

Повече от два милиона души са напуснали страната след падането на комунизма, с което броят на населението e 7.3 милиона души.

Протестиращите излязоха на улицата, оплаквайки се от ниските заплати, високите сметки и вкоренената корупция, настоявайки за повече средства за възстановяването на икономиката от дълбоката рецесия. Това свали дясноцентристкото правителство на Бойко Борисов, което подаде оставка през февруари. Неговата ГЕРБ все още е най-голямата партия според анкета.

Ангелов, който е учил бизнес администрация и е работил в сферата на строителството, продажбата на автомобили и поставянето на слънчеви панели, може да намери работа само от ден за ден. Но това не е достатъчно за него.

Неговата приятелка и малката им дъщеричка имат нужда от повече средства, които получават от майка му в Гърция. Той работи само 25 дни за седем месеца, взимайки 700 лева (470 долара). Храната и памперсите за бебето струват 300 лева на месец, а сметката за електричество през декември била 345 лева.

"Ще издържим още малко, докато детето порасне и започне да говори и ще заминем в чужбина", заяви Ангелов от апартамента си в западналия блок от комунистическата епоха, където овехтялото обзавеждане говори само за борбата им.

Безработицата е 12% по-ниска от засегнатата от кризата държави като Гърция и Испания. Но тези страни са привлекателни за българите, чийто жизнен стандарт е по-малко от половината от средния за ЕС.

Тези, които си намерят работа получават средна месечна заплата от 400 евро (520 долара) - по-малко от минималната в Испания или Гърция. 70% от студентите обмислят да напуснат страната, ако получат предложение за работа в чужбина.

За сервитьорката Мариана Цветкова преместването в Испания, където безработицата е 25 на сто, е било по-добър вариант, отколкото оставането у дома. 48-годишната майка на две деца е напуснала родината си през януари и е намерила работа като миячка на чинии и чистачка на къщи в Малага. "В България ситуацията става все по-зле и по-зле. "Трудно е да се намери работа дори в София, а ако успеете, работите за трохи."

Икономическите неволи на България и други бивши комунистически страни подклаждат анти-имигрантското чувство в Западна Европа. Спадът на заетостта в България през 2012 г. е бил 4,9%, което е най-високият процент в ЕС.

Въпреки че официалната безработица е равна на средната за ЕС, тя е по-ниска от тази в Испания, Португалия и Гърция. Още по-тревожно е, че реалната безработица сред младите хора под 29-годишна възраст е близо до 40%, каза Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара. (Според министъра на социалната политика Деяна Костадинова е 28%. Бел.р.)

Шестима души напускат страната на всеки час в опит да намерят по-добър живот, посочи Божидар Томалевски, председател на партия Другата България, която представлява българите в чужбина.

Министерството на финансите оценява, че делът на хората над 64 години ще се увеличи от 19% до една четвърт до 2030 г. , което ще затрудни още повече иначе неработещата система за социално осигуряване.

Националистическата партия "Атака" е основният бенефициент на недоволство и с 5 на сто подкрепа може да поддържа баланса на силите в парламента.

Временното правителство пренасочва 20 милиона лева за създаване на 16 000 временни работни места, но Европейската комисия иска повече усилия за намиране на работни места и реформа в образованието.

Това ще отнеме твърде много време за Ангелов, който планира да се присъедини към майка си в Гърция, която се грижи за възрастна жена и изпраща по 300 евро всеки месец. "Дори и да има и най-малък шанс да си намеря работа в Гърция, ще напусна веднага", каза той.

#4 DonTsetsi 02.05.2013 в 14:42:35

Аз и всички останали, работещи по "Старт на кариерата" в София, трябва да сме големи балами. Работим на пълен работен ден за 400 лева бруто. Дори хората, които нямат намерение да правят кариера в държавната администрация, остават при тези условия. Има и много мързелив народ, бюрата по труда са претъпкани с трайно безработни. Или може би наистина е трудно намирането на работа, дори в София?

#5 Rodrigo Diaz de Vivar 02.05.2013 в 17:03:24

Към първите двама: Е като дойде врачанеца в София за да работи за 500 лева, във вас ли ще го вземете да спи? Какво да си плати с тези 500 лева? Квартирата ли, транспорта ли, битовите разходи, разходите по неработещата част от семейството? За кое по-точно ще му стигнат? Иначе, хубаво, работа за 400-500 лева ще си намери.

#11 Meteora 02.05.2013 в 19:38:46

Ампели, Що сме тук ли, питаш! Ми тука правим пачките, бе пич! Харчим ги където си поискаме! Замалко да гостувам на Скицата в Австрийско, ма ша си остана във Виена. Най-много до Залцбург да отскоча! Шест дни - много бе! Ще забравим как се правят пачки... Не може всички под един знаменател, друже! То верно, едни градят капитализЪма, други го псуват! Ма ние сме от първите!

#12 Meteora 02.05.2013 в 19:48:13

И сега се чудя: Гьосер или Виеселбургер!? Кой ще ми помогне...

#16 deowin 02.05.2013 в 21:53:49

>май бро Ампели Бро или алтер его? Вълчев, давай си малко повече зор, ако искаш да поддържаш илюзията, че шизофренните ти превъплъщения са физически отделни личности. Напоследък е твърде прозрачно. Чак скучно прозрачно. Гледай как тук си им преплел изразните средства. Сходни времена на коментари.. Срамота! Също, обикновено измислиците ти не са в противоречие с нещата, които си твърдял преди (за да звучат по-достоверни), а виж каква глупост си написал - днес е НАТФИЗ, вчера беше Велико Търново. Какво следва? Днес - Австрия, утре - Бангладеш? Разочароваш. Да не би днес да си препил с евтин алкохол още от късния следобед?

#17 Meteora 03.05.2013 в 01:06:20

Уф, че мирише...

#19 koya sam? 03.05.2013 в 15:01:12

Ампели, не вярвах, ама съм на път да повярвам. Ти човече не си учил математика в СУ. Защото и по времето за което говориш, и преди него, че и сега НЯМА физико-математически факултет. Има физически и математически такива, но са два напълно отделни, макар и в съседни сгради

#20 koya sam? 03.05.2013 в 15:03:30

Освен ако допуснем хипотезата, че някой ти влиза в профила и пише от твое име...

#21 Бягащ Вълк 03.05.2013 в 15:48:28

Хм, май опряхме до големите глупости - кой колко взема месечно. Как само тютюна не може да се купи за 700 лв., скочът за поне 40 евро бутилката и т.н. Моля ви се! Мнозина имаме свой собствен бизнес, живеем в чужбина, общуваме с хубави хора - рускоговорящи и други. Мисля, основната тема бе, все пак, че в най-бедната страна в Европа е лукс да се работи. Не е нормално да се стои при тази ситуация, при положение, че един чистач другаде ще ги получава и над 2 хиляди евро месечно, примерно в Холандия, разбира се, работейки през собствена фирма и в зависимост от неговата активност, отзивите на клиенти и т.н. Да се издържи в Булгаристан /срок неизвестен, но докато "се оправим"/ е мазохизъм! Нека не се поддаваме на спомените за някакви "рекорди" - ако в университетите се влизаше само с връзки, то добрата оценка от 5.50 нищо нямаше да промени - дори и сега има изпълнителни директори със средно образование или други, за които правилата не важат. Не виждам нищо изключително в това, че трябва да се работи здраво, явно далеч извън страната , защото в Булгаристан нивото на спестяванията е брутално/критично ниско! Къде е и невероятното, че днес, на възраст около 50, някой е отгледал децата си, изучил ги е, заедно с жена си получава 6 000 евро месечно и си позволява условия, които хората в държавите с нисък стандарт не могат?! Неговите "постижения" се простират докъде? Грабнал е жена си и избягал от страната. Работили дълго в държава със стабилна икономическа и социална политика, място, където се вземат в пъти повече пари. Добре, а къде е постижението?!

#22 koya sam? 04.05.2013 в 00:32:05

Нее, Ампели. Няма математик, който ще каже, че е от физико-математическия факултет. Ако си бил там, сигурно ще знаеш защо От 3-те факултета там, математиците се мислеха за "върха на сладоледа" и според тях физиците бяха една идея по-долу, а химиците още под тях. Между впрочем, кой знае, може и да сме се засичали с теб там на живо. Ама аз на стол много не ходех: не ми харесваше храната там. А този, на центъра, за който говориш и него го знам. Влизала съм два-три пъти там. А ти от кое населено място си родом, ако не е тайна. Казваш, че си бил отличник в математиката. Ами то отличниците там си бяха една легенда. Всички ги знаеха. Щото там хората ако изкараха 3-ка или 4-ка и бяха щастливи, че не са скъсани

#23 koya sam? 04.05.2013 в 00:47:27

Аа, Потник. Ти все флиртове търсиш навсякъде. В случая се нарича любопитство. Щото по това време, което описва Ампели и аз бях студентка. И нищо чудно да сме се виждали с него, ако е бил студент там. Отличниците на Математическия бяха все големи умници. Но повечето и големи сухари, въпреки че някои от тях бяха с доста прилична външност. Също имаше и момичета с приятна външност там. Ама те не бяха от отличничките. Я кажи, Ампели, кой ти четеше Анализите там? А на английски в коя група беше?

#24 koya sam? 04.05.2013 в 01:11:04

И Потник, да си имаме уважението: моята голяма любов от онова време е прототипа на Фолън. Който също май се подвизаваше тук, но не ми прилича да е Ампели. Пък и не е математик. А Ампели, ако иска, може да ми пише на е-майла, който съм оставила. Да не се окаже и той стар познат...

#25 Meteora 04.05.2013 в 02:41:27

koya sam? Ако преди 20 години бях прочел това в...къде тогава, бих ти се предложил за ... проба! Ама сега - не бива! Как можах да допусна такива мисли през главата си баш на ... Разпети Петък!?

#26 Лудколю Деликолев 04.05.2013 в 11:16:55

Басимамата, потника пак го е налазила хистерията. Църка тука клетви, фатви, плюнки и прокоби, псуе корена си на майка, пожелава ни бързо и болезнено изчезване и обяснява как да възнеш из булгаристана като фъсня из гащи било най-патриотичния акт на който е способен чиляк. Направо с орден "Стара планина" с пшенични класове да го наградят. Всеки момент се очаква да получи гърч и да се самофиксира в някоя болезнена позиция. Ауе, потник ти за 4000 евро нето отръцка нето, уе. И това в Австрия дето гут моргена с кафенцето сабахлем ти излиза супурнайсе евра. Как ти остават стинки да си плащаш нетя?

#27 post deluvian 04.05.2013 в 12:23:48

по темата - т.нар. "богати" мутро-олигарси нямаше изобщо да съществуват ако не беха "бедните" мазохисти, отказващи да защитават интересите си, и любуващи се на нещастието си, те тия две явления се захранват едно друго;

Новините

Най-четените