Свобода, справедливост, откритост, прозрачност и принос ще са ценностите, които обединяват граждани и експерти в новата онлайн платформа за обществени дискусии "България може". Тя беше представена от своето лице - директора в световния технологичен гигант HP Саша Безуханова.
Тя обяви, че напуска поста си на директор "Публична администрация и образование" за развиващите се пазари на Hewlett-Packard, за да се концентрира върху проекта, който цели да превърне идеите и енергията на протестите в политики и визия за бъдещето на страната.
Безуханова беше спрягана в медиите за постовете служебен премиер и финансов министър. Някои публикации я определят като близка до президента Росен Плевнелиев. Днес тя подчерта, че "България може" не е политически, а обществен и експертен проект.
Нищо общо с АБВ на Първанов
Саша Безуханова подчерта, че не създава политически проект около Росен Плевнелиев и подобни заглавия в медиите са плод на грешна интерпретация. "Не би трябвало да се правят аналогии с политически проекти и клубове от миналото", каза тя на въпрос дали "България може" е за държавния глава това, което АБВ беше за неговия предшественик Георги Първанов.
"Трябва да излезем от етапа, в който решенията на проблемите на обществото идват само от политиците", заяви Христо Христев, университетски преподавател по право и съучредител. Той допълни, че сега е важно да се излезе от омагьосания кръг на "консултациите" между власт и платени протестиращи, каквито сме наблюдавали през годините.
Основателят на платформата за независимо изкуство ЕДНО Асен Асенов посочи, че в оналйн платформата се виждат дискусиите около всяко решение и то просто не може да бъде взето непрозрачно.
Асенов допълни, че се гордее с поведението на президента Плевнелиев от последните месеци.
Какво представлява?
"България може" е портал, в който всеки може да участва в дискусии по различни теми - без значение от квалификацията и политическите си позиции. Според Безуханова, така многото идеи, идващи от протеста, могат да се превърнат в реални концепции за развитието на България. По думите й по този начин може да се проведе и "закъснелият разговор" за националната доктрина, споделените ценности и къде принадлежи страната ни.
Безуханова заяви още, че крайната цел на "България може" е да представи прагматични политики в различни области и освен това да осигури разпознаваемост на експертите, които могат да ги изпълнят. Тя допълни, че няма против хората около платформата "да поемат и други роли" в рамките на бъдещо управление.
Тя подчерта, че "България може" няма пряка връзка с протестите, макар в определена степен да е вдъхновена от тях.
А протестиращите?
Проектът на Саша Безуханова е поредният, който търси отговор на въпроса какво ще се случва със страната ни след протестите.
Една от подобните инициативи е Хартата за разграждане на плутократичния модел на българската държава (т.нар Харта 2013). Тя беше подкрепена от голям брой общественици, журналисти, юристи и редови граждани, но и доста от протестиращите не я приеха с мотива, че не отразява техните виждания. Междувременно близките до властта медии направиха всичко възможно, за да дискредитират авторите на документа.
Безуханова не се притеснява от реакцията на недоволните граждани. "Ние нямаме за цел да кажем на хората какво ние мислим и да очакваме от тях да ни последват. Имаме за цел да създадем среда, в която хората да се срещат, да казват мненията си и да ги споделят", категорична е тя.