България - много бедни, труден бизнес

Шестнайсет процента от хората в Европейския съюз са заплашени от бедност, като най-голям е рискът за латвийците, а най-малък - за чехите. България е в групата страни с най-голям процент заплашени от бедност хора.

Данните са от австрийско проучване, основаващо се на данни от 2010 г. Изследването е било представено от Австрийското дружество за политически обсъждания и политическо развитие.

Според изследването 80.7 милиона души от 500-милионното население на ЕС са заплашени от бедност. 21.3% от латвийците са заплашени от бедност. Над 20 на сто от жителите на Румъния, България и Испания също попадат в тази категория, както и 20 процента от гърците и литовците.

Според представените данни едва 9% от чехите са заплашени от бедност. 

По данни на синдиката КНСБ 23% от домакинствата в България са под прага на бедността или това са 1.66 млн. души. Увеличението на издръжката на живот в края на септември спрямо юни е 2.8%, а от началото на годината е 4.8%. Нарастването на годишна основа спрямо септември м.г. е 5.9%.

За един доклад, който Симеон Дянков правеше

Освен че е бедна, България е влошила и условията за правене на бизнес, става ясно от доклада, който Симеон Дянков - като чиновник от Световната банка правеше преди да стане финансов министър.

Сингапур все още държи първото място в света по лесно правене на бизнес - при това за седма поредна година, става ясно от изследването "Doing Business", но България е на 66-о място, докато м.г. беше на 64-о.

Страната ни е влошила най-много условията за стартиране на бизнес (падане с 9 места) и за плащане на данъци - от 83 на 91-о място. Отстъпили сме и при достъпа до електричество, строителните разрешителни, защитата на инвеститорите и получаването на кредит, където все пак е най-доброто ни класиране - 38-а позиция.

Слабо подобрение в класирането има при условията за външна търговия, спазването на договорите и уредбата на несъстоятелността.

Според документа започването на нов бизнес е нас е доста по-евтино (1.1% от дохода на човек от населението), отколкото в Източна Европа и страните от ОИСР, но пък отнема повече време - 18 дни у нас при 14 дни в Източна Европа.

За да обслужи данъчните си задължения българският данъкоплатец губи 454 часа в годината при средно 260 часа за Източна Европа и 176 в развитите страни.

Полша излиза на първо място по благоприятни за бизнеса промени, извършени в Източна Европа и Централна Азия. Като цяло 88 на сто от страните в този регион са подобрили бизнес регулациите си през изминалата година.

Полша, най-голямата източноевропейска икономика, е улеснила регистрирането на собственост, плащането на данъци, изпълнението на договори и решаването на проблеми, свързани с неплатежоспособност. Така е станала страната с най-много подобрения от 185-те държави, включени в доклада. 

В Топ 5 по най-добро правене на бизнес след Сингапур са Хонконг, Нова Зеландия, САЩ и Дания. Грузия и Австралия също влизат в първата десятка, изпреварвайки Исландия и Ирландия. 
Полша сега е на 55-о място, докато миналата година е била на 62-о. 

При изготвянето на доклада се вземат предвид регулации, които засягат една компания от старта й - от това дали лесно се започва нов бизнес до това колко време е необходимо за попълване на данъчна декларация или регистриране на собственост.

Новините

Най-четените