Народен гняв срещу план „Антикриза"

С гняв и заплахи за стачки  се посрещат предвидените срещу кризата мерки на правителството, които се определя не като антикризисни, а като безизходица. В разгара й кабинетът на ГЕРБ планира да ореже правата и доходите на над 2.6 млн. българи - пенсионери, майки, държавни служители, работещи.

От Министерството на финансите се застраховаха, че  едва ли не подобен вариант не съществува - или поне „голямата част от него", антикризисни мерки има подготвени и те ще се обсъдят до края на седмицата със синдикати и работодатели. Профсъюзите ги определиха като „чудовищни".

КНСБ стяга своите хора за стачни действия, тъй като няма да приеме мерките, обяви по БНР днес вицепрезидентът на синдиката Валентин Никифоров. Орязват се правата и доходите на близо 450 000 граждани - работещите държавни служители, работещите кметства, области, агенции, министерства, Народно събрание. Залага се орязване на половината майчинство - от 410 дни на 225 дни да получават обезщетенията; облагане на пенсиите - над 136 лева, минималната пенсия, с 10% данък и едно предложение, което е облагане на работните заплати преди осигурителните вноски с 10% плоския данък, което значи, че върху вноските, които ще правят впоследствие от работната заплата, преди това ще бъде удържан този 10% данък.

От КНСБ питат защо никой не казва кога и как ще излезем от кризата и защо не се подготвят антикризисни програми по браншови отрасли - транспорт, строителство, машиностроене и други с конкретни действия. Според тях излизане от кризата само с рестриктивни мерки  не е изходът, а точно обратното -  ще бъде задълбочи.

По повод двойното увеличение на наказателната лихва за задължения към фиска Никифоров пита как така държавата мисли подобна мярка, след като дължи над 120 милиона лева на пътно-строителните фирми, които от своя страна дължат 20 милиона лева за работни заплати. Върху милионите, които държавата дължи за неразплатени дейности, наказателни лихви не текат.

Къде се изпариха над 1 милиард лева от фискалния резерв, където имаше над 7.6 млрд. лева до миналата година, питат синдикатите. В момента там има 6.3 млрд. лева, колкото е неснижаемият минимум, записан в бюджета за 2010 г.

В същото време активните мерки на пазар ана труда бяха намалени от 160 милиона през 2009 г. на 65 милиона, а има райони като Хасково например, където всеки ден се регистрират между 90 и 100 човека безработни.

Движението на българските майки спешно подготвят протест срещу мярката намаляване на майчинството до навършване на шест месеца на детето, съобщи БНР. Сега заплатата майките взимат до навършване на една година. Планира се да се намали и размерът на обезщетението, като се взима за база изчисляване на доходите за две години назад, а не за една.

Пред „Труд" премиерът Бойко Борисов казва, че иска да чуе мнението на хората и тогава ще се вземе решение.

#3 spasova 17.03.2010 в 16:46:43

До Мишо: Не е нужно навсякъде да пускате един и същи коментар, при това 2 пъти! Разбирам какво ви е мнението, но не съм съгласна с Вас, че така ще се напълни бюджета на България. С майчинството ни от 240лв. или със спедна пенсия 200лв. Според мен парите трябва да се вземат от политиците и парламента, защото за пенсионера 20лв. са много пари и се усещат, но при депутатската заплата няма да се усетят тези 200лв. И да попитам г-н Дянков как стимулират прираста на РБ от българи, не от роми. С това, че си плащам данъците, тока и водата редовно, а нямам право на детски надбавки(но ромите имат право), а едни обувки са 50лв., с това, че ми спира майчинството ли? Помислете си малко г-н Дянков!

Новините

Най-четените