Европейските държави, които имат по-висок бюджетен дефицит от 3 %, да намалят пенсиите на гражданите си до нивото им в България. Това предложи българският министър-председател Бойко Борисов, който е на официално посещение в Чехия и даде съвместна пресконференция с чешкия си колега Петър Нечас.
По този начин според Борисов до една-две години те ще могат да решат проблемите си.
"И ние искаме да направим пенсиите две хиляди евро, но бюджетът ще излезе на червено. Кой не иска да направи пенсиите високи, и ние искаме възрастните хора да пътуват, да живеят добре. Що за популизъм е това на европейските лидери?
Нека да направят пенсиите, колкото в България, тези страни, които имат бюджетен дефицит по-голям от 3 % и това да бъде решение на срещата в Люксембург", заяви премиерът, цитиран от агенция "Фокус".
"Никой не е длъжен да вади от своите бюджети, за да плаща на тези, които не са дисциплинирани", категоричен бе премиерът. Той посочи, че начинът да се подпомогнат бедните е чрез кохезионната политика и еврофондовете.
Борисов открои България като една от шестте най-дисциплинирани страни в Европейския съюз, на които се вдига кредитният рейтинг и които изпълняват ангажиментите и задълженията си. Той очаква след Moody's, до месец и Standart & Poor's да повиши рейтинга ни.
По думите му влизането в еврозоната от цел се е превърнала в нещо друго - страната изчаква да види как ще се развият процесите там, защото не желае да влиза в съюз, който е задлъжнял.
Пред България не е стоял въпрос да иска заем от Международния валутен фонд, защото фискалният резерв прави стабилна българската валута, подчерта Борисов.
Запитан за ниските доходи в България, той коментира, че в последните 20 години в страната е направено много малко и заради това заплащането е незадоволително.
В тази връзка посочи, че същевременно българите пазят в банки над 30 млрд. Правителството полага сериозни усилия за усвояване на европейските фондове, откъдето ще влезнат пари у гражданите, убеден е той.