60 лв. годишна такса за телевизия и радио да плаща всяко домакинство. Това обмисля работната група, която пише новия медиен закон. Новината съобщи вчера председателят й доц. Георги Лозанов по време на обществена дискусия за избора на нов шеф на БНТ.
Идеята за "данък телевизор" е от няколко години. Тя предвижда парите да бъдат заделяни в специален фонд, който да подпомага държавата при финансирането на националните телевизия и радио.
Таксата ще бъде плащана от всяко домакинство без значение дали изобщо има телевизор или има няколко. 5 лв. месечно ми се вижда разумна сума. От нея ще бъдат освободени само най-уязвимите социално - домове за възрастни хора и сиропиталища.
Умува се и около различни варианти как да бъдат събирани таксите. Един от тях е сумата за тв и радио да се плаща заедно с местните данъци и такси. Точната схема ще бъде предложена от финансистите в работната група за новия закон.
От Федерацията на потребителите обаче бяха категорични, че такова плащане няма как да бъде въведено.
Ако всеки български гражданин е задължен да дава парите, това нарушава конституционното му право на свободен избор за това кой канал да гледа или да не гледа, коментира председателят на федерацията Павел Кърлев пред в-к „Стандарт".
Повечето дошли на дискусията журналисти от двете национални медии обаче подкрепиха идеята. Според тях създаването на фонда е един от начините да се закрепи финансовото положение на обществените медии. То е особено тежко в телевизията, където по данни на ръководството дълговете към БТК са на стойност над 8 милиона лева. По думите на ексшефа на БНТ Кирил Гоцев обаче борчовете на "Сан Стефано" 29 надвишават 15 милиона лева.