Спецакция срещу TV плюс

Пари под масата, нелегален софтуер, арестувана водеща на новинарска емисия... Това бяха първите съобщения от вчера за полицейска акция, проведена на необичайно място - в редакцията на една телевизия.

Ден по-късно някои факти около операцията изглеждат ясни. Служителите на "Икономическа полиция" към СДВР са влезли в офисите на TV+ във връзка с разследване на Софийска градска прокуратура за данъчни престъпления. От полицията допълниха, че няма задържани при акцията.

Официалното съобщение вчера гласеше: "Служители на отдел "Икономическа полиция" към СДВР извършват процесуално-следствени действия по образувано досъдебно производство в Софийска градска прокуратура. Обект на проверка е частен телевизионен канал в София, а насоката на работа е по линия на данъчни престъпления".

Говорителят на СГП Румяна Арнаудова по-късно обясни пред "Фокус", че проверката е извършена по сигнал. По информация на БНР, през декември 2011 г. уволнен служител се е оплакал, че в медията се практикува двойно счетоводство т.е. че се дават заплати, по-високи от официално обявените.

Вместо представители на Главна инспекция по труда и от Националната агенция по приходите (НАП) обаче нахлуват полицаи.

На сайта на TV+ чак след 20:00 часа на 9 януари беше качен материал по темата - интервю с програмния директор Милена Данева. По думите й "акцията е рутинна и по подаден сигнал, но не е притеснителна за ръководството". Тя посочи, че служителите на медията работят „напълно необезпокоявани".

Председателят на Съвета за електронни медии доц. Георги Лозанов е заявил пред "Капитал", че "ако TV+ е правила нарушения, то тя трябва да си носи последствията. По отношение на закона и правилата не трябва да има свещени крави, дори и да става дума за телевизионен канал. Той трябва да спазва правилата на бизнеса".

Същевременно той допълни, че има и "втори фон на проблема": "Защо точно сега в тази ситуация става проверката? Това, което в момента се случва, не е в полза на свободата на словото", смята председателят на СЕМ.

Защо точно сега

Медията се излъчва единствено в мрежата на "Булстаком" и неформално се знае, че сателитният оператор я контролира. Поради ограничения в Закона за електронните съобщения (собственик на разпространителска мрежа не може да произвежда съдържание), няма пряка връзка между регистрираните на различни етажи в една и съща сграда юридически лица.

Изпълнителният директор на "Булстаком" Пламен Генчев подчертава пред Investor.bg, че телевизията от няколко години не е собственост на оператора. Същевременно, маркетинг директорът на оператора Тинко Тотев посочи пред OFFNews, че "самият факт, че TV7 съобщи за това (акцията в офиса на TV+ - бел.р.), трябва да ви навежда на мисълта за някаква... далавера".

Като на война

Обискът в TV+ идва в разгара на грандиозния скандал между "Булстаком" и две телевизионни групи - тези на bTV и TV7. Доставчикът твърди, че телевизиите искат нереално високи цени за своите програми, както и други условия, които не могат да изпълнят. Те, на свой ред, обвиняват оператора, че им представя нереално ниски данни за броя на абонатите на "Булстаком".

В края на м.г. bTV поискаха предоговаряне на условията по договора си с "Булсатком", като даже спряха излъчването на програмата си от 21 декември. За същото заплаши и TV7. Сателитният оператор показа твърдост и освен това получи подкрепа от Българската асоциация на кабелните оператори. Членовете й обявиха, че ще спрат да излъчват програмите на bTV и освен това ще сезират Еврокомисията. Телевизиите минаха в отстъпление, формално за да не останат зрителите без тях по празниците.

Контраударът дойде в последните часове на 2012 г., когато bTV Media Group едностранно прекрати договорите си с част от доставчиците и отказа преговори с тях. А на 7 януари Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори АБРО обяви, че подкрепя bTV в спора с "Булсатком". АБРО обвини организацията на кабелните оператори в картел. Междувременно, от TV7 ултимативно дадоха срок на "Булсатком" да приемат условията им.

(Много) Повече от телевизия

Макар случаят и така да изглежда доста заплетен, има вероятност телевизионните разправии да са част от нещо много по-голямо. По същия начин, по който амбициите на "Булсатком" се простират далеч отвъд предлагането на телевизионно съдържание. И най-вероятно тук е заровено и кучето.

Проверка на "Капитал" е установила, че на 3 декември сателитният оператор е получил 5-годишен кредит в размер на 41.7 млн. евро от "Уникредит Булбанк" с 8% лихва. Учреден е залог върху цялата компания. Няма официална информация за какво ще се използват парите, но източници на изданието потвърждават най-очевидната версия - "Булстаком" най-накрая ще започне да строи мрежа за мобилен пренос на глас и данни (т.нар проект GSM 4).

Още в края на 2011 г. компанията получи лиценз от Комисията за регулиране на съобщенията. Стойността на цялата мрежа за скоростен пренос на глас и данни, за която "Булсатком" има две честотни ленти по 5 MHz в диапазона 1800 MHz за десет години, по различни оценки варира между 100 и 200 млн. евро.

Очакваше се новият мобилен оператор - четвърти поред - да дебютира на пазара още в началото на 2013 г., но преговорите с банките се проточиха. Все още не е напълно покрита първоначалната такса за мобилния лиценз (която е в размер на 19 млн. лева), не е резервиран и номерационен план.

Но се водят преговори със стотици кооперации за поставяне на антени

Руската ВТБ и собственикът на Корпоративна Цветан Василев са новият собственик БТК и на мобилния оператор Vivacom, който се опитва да разшири влиянието си както на мобилния фронт, така и при цифровата телевизия. "Глобул" са в процес на смяна на собствеността и не са активен играч на мобилния пазар. С най-голям пазарен дял е "Мобилтел", но всички се опитват да разширят влиянието си на свръхконкурентния телеком пазар у нас. За да се преборят с тях, "Булсатком" са заложили всичко.

Тръгналият от Стара Загора оператор има и още по-смели планове - за собствен сателит. Използваният в момента от "Булсатком" е с изтичащ живот, а използването на чужд ще е твърде скъпо и ще изисква вдигане на таксите. Проектът за сателит се оценява от самата компания на около 100 млн. евро.

Седмици след получаването на кредита, ходенето по мъките за "Булсатком" започна. Първо, най-гледаната телевизия bTV и набиращата скорост TV7 поискаха предоговаряне на условията по договорите за излъчване, а след това "Икономическа полиция" се появи в офисите им.

Предпазливо

Новият главен прокурор Сотир Цацаров коментира предпазливо скандала с полицейската акция в телевизия ТВ+, но обеща да изиска информация и да се запознае със случая.

"Не можем да приемем факта, че качеството медия дава имунитет срещу наказателно преследване. Важно е обаче, наказателното преследване да не се превръща в средство за натиск, върху дадена медия . Свободата на медиите е нещо, което е правило за едно общество. Що се отнася до посегателствата срещу журналисти, те в голямата си част не са битови", заяви Цацаров на първата си пресконференция след като положи клетва като главен прокурор.

Новините

Най-четените