Прокуратурата ще търси наказателна отговорност и от делегатите на конференцията, нахвърлили се върху нападателя на Ахмед Доган - Октай Енимехмедов.
Това заяви по БНР зам.-главният прокурор Борислав Сарафов - въпреки че градският прокурор Николай Кокинов беше на мнение, че това не трябва да се случва, тъй като в такава обстановка емоциите били в повече и това било нормално.
Побоят над обезвредения нападател също може да се квалифицира като хулиганство, прави се анализ и ще бъде образувано досъдебно производство, обясни зам.-главният прокурор. Анализът ще покаже до кой момент нападателят е бил неутрализиран и от кой нататък е бил малтретиран.
Прокуратурата ще иска и постоянно задържане на Енимехмедов с два мотива - тежестта на престъплението и неговата сигурност, каза Сарафов. За него е по-добре да остане в ареста, добави той.
"Видяхме сериозно насилие срещу мъжа, който нападна Ахмед Доган, и това показа политическата същност на ДПС. Цинично беше да му свалят панталона", заяви вътрешният министър Цветан Цветанов по bTV по повод опита за линч над 25-годишния Енимехмедов от делегати на конференцията веднага след нападението.
По думите на вицепремиера трябва да се осъди постъпката на атака към едно лице, което е било обезвредено. Според него младежът е искал ефектно да изрази позиция, а не да убие Доган, което става ясно и от оръжието, избрано за акта - газов пистолет, с 3 патрона, единият с технически пипер, а другите два сигнални.
"Нападателят най-вероятно ще отговаря за хулиганство пред съда, а не за опит за убийство, каквото беше първоначалното съобщение. Застанахме пред медиите с градския прокурор на София Николай Кокинов и казахме това, което беше известно тогава - в онзи момент никой не противоречеше, че става въпрос за опит за убийство", подчерта Цветанов. Той даде за пример случая с препречването на неговия ескорт, също квалифициран като хулиганство.
"Ние трябва да сме удовлетворени от това, което имаме до този момент и трябва да разберем дали има реално подбудител", добави вицепремиерът. "Никой не е казал, че разследването за нападението на Ахмед Доган е приключило", каза още той.
"Разговарях с лидера на ДПС след инцидента, той беше изключително притеснен и аз го запознах с данните, които имаме. Емоционалното му състояние не беше подходящо за конкретни разговори. Запознах го с информацията, с която разполагахме и да го убедя, че се прави всичко необходимо", каза Цветанов.
По повод коментарите, че полицията е закъсняла с повече от час при инцидента с Ахмед Доган, министърът обясни, че сигналът е подаден в 12.15 ч на 19 януари. Полицаи веднага са се отправили към НДК, а в 12.30 часа са били в сградата, сред тях е имало цивилни. Цветанов заяви, че ако действията на НСО са били неадекватни, ще има санкции, но не коментира какви биха могли да бъдат те.
От своя страна директорът на Института по психология на МВР Неделчо Стойчев описа действията на 25-годишния Октай като "солова акция". Той обясни, че младежът е искал "да нарани емоционално Доган", не физически. Октай не е споделил намеренията си с никого.
Освен саморъчно написано предсмъртно писмо в квартирата му са намерени и изрязани от вестник букви, които гласели "действай сам". Писмото е адресирано до майка му, която е най-значимият човек в живота му, и в него той й се извинявал, че няма да може да завърши образованието си. Енимехмедов, който е бил отличник от техникума по архитектура в Бургас, е следвал за строителен инженер в УАСГ-София. За да го издържа, майка му, която се пенсионирала от Нефтохим-Бургас, работела като продавачка. Преди две години родителите му се развеждат и тя има втори съпруг, българин.
"Дал си е сметка какви са вариантите и ги е обмислил - или да умре, или да оцелее и да каже защо го е направил. Той не е носител на идеи, просто иска чрез действията си да покаже на Доган, че не е недосегаем, че греши. Той е харесвал Доган преди впоследствие се е разочаровал, че той не е честен с хората си", коментира психологът.