Прокуратурата поиска 4 години и 6 месеца затвор за бившия министър на отбраната Николай Цонев. Софийският градски съд обаче го оправда.
Бих призовал всички български граждани да продължат да вярват в българския съд, който е един от символите на държавността в държавата, каза пред журналисти бившият военен министър.
Николай Цонев обясни, че очаква оправдателна присъда по всички дела, които се водят срещу него. "Нормално е един подсъдим да очаква да бъде оправдан", каза той и коментира, че по повод делата срещу него има политическа намеса от управляващата партия. Имена не назова.
Прокуратурата смята оправдателната присъда за неправилна и постановена без да се изследват внимателно представените доказателства. Това заяви Борис Балев, прокурор по делото срещу Цонев.
Бившият министър беше обвинен, че е закупил за Министерството на отбраната мобилен завод за метални конструкции и така е ощетил бюджета с близо 8 милиона лева. Пледоариите по делото започнаха вчера, след като приключи и разпитът на последните четирима свидетели.
Цонев не е спазил указание на министъра на финансите, като е подписал договора. Осемте милиона лева са били фиксираната цена за мобилна машина за производство на метални конструкции, която трябвало да бъде доставена от американската фирма "Мик индъстрис".
Цонев даде обяснения, в които посочи, че сделката е била изгодна, тъй като купената машина позволявала да се строи с 300 евро по-евтино на кв. метър в сравнение с нормалното строителство.
Злоупотребата с цената на техниката беше един от първите сигнали, подадени от Николай Младенов, след като стана министър на отбраната миналото лято.
Наскоро стана ясно, че и обвинителният акт срещу бившата социална министърка Емилия Масларова и още неколцина е внесен в съда - за присвояване на над 11 млн. лева при ремонт на сграда на социалното министерство в Стара Загора.
Съд за министри и в Гърция - заради заменки
В Гърция също предстоят съдебни дела срещу бивши министри по подозрения за корупционни афери. Късно снощи гръцкият парламент гласува да бъдат дадени на съд трима бивши министри от предишното правителството на консервативната партия Нова демокрация заради "аферата Ватопед".
Евангелос Басиакос, Александрос Кондос и Петрос Дукас са обвинени във връзка със серия имотни сделки между държавата и богатия светогорски манастир Ватопед.
За изпращането на съд на други двама бивши министри - Теодорос Русополус и Йоргос Вулгаракис, парламентът не успя да събере изискваното мнозинство от 50% плюс един, т.е. 151 от общо 300 гласа.
Депутатите от Нова демокрация и от Народния православен сбор ЛАОС са участвали в дебатите, но не са гласували. Те са окачествили като "политическо преследване" действията на управляващите социалисти от ПАСОК спрямо бившите министри.
Предложението за даване под съд на бившите министри от предишния кабинет на Нова демокрация бе внесено от ПАСОК. За трима от тях съгласие бяха изразили и другите две парламентарно представени опозиционни сили - Комунистическата партия и Коалицията на радикалната левица СИРИЗА.
"Аферата Ватопед" се разрази през 2008 г., след като се появиха информации, че съмнителните заменки на имоти между държавата и светогорския манастир са ощетили данъкоплатците с милиони евро. Скандалът доведе до две министерски оставки в тогавашния кабинет на премиера Костас Караманлис. Сделките бяха отменени, след като правителството призна, че вредят на обществения интерес.
Гръцка парламентарна комисия, разследваща скандала с недвижима манастирска собственост, призова и бившия гръцки министър-председател Костас Караманлис да даде показания като свидетел.
Разследващите откриха, че сделките с апетитни имоти на манастира Ватопед в Света гора са стрували на данъкоплатците най-малко 100 милиона евро. Скандалът също допринесе за голямата победа на социалистите на изборите през октомври м.г.
Сегашното правителство започна съдебни действия срещу манастира и иска 10 милиона евро обезщетения, както и потвърждаване на собствеността му над спорните имоти. Въпросът ще бъде разгледан в съдебен процес пред атински съд през януари, съобщава Асошитейтед прес.