Великобритания „може да се насочи към напускане" на Европейския съюз, ако проблемите на организацията не бъдат разрешени. Това е позицията на премиера Дейвид Камерън, цитирана от Би Би Си. Министър-председателят трябваше да говори по темата пред холандски бизнесмени в Амстердам, но заради заложническата криза в Алжир, речта му беше отложена. В предварително разпространени откъси от текста, Камерън подчертава, че е нужна „позитивна визия", за да бъде страната му част от бъдещето на Евросъюза.
Официален Лондон е посочвал нееднократно, че и други членове на ЕС искат промяна във властовия баланс между Брюксел и отделните държави. Камерън ще предложи всенародно допитване, с което ще бъде определена позицията на Великобритания при преговорите с Евросъюза.
Референдумът, който надали ще се проведе преди 2015 г., зависи силно от представянето на консерваторите на следващите избори. Резултатите от него може да доведат до много сериозно разминаване в позициите между Лондон и Брюксел.
Британският премиер посочва, че „пропастта между ЕС и неговите граждани се е разширила драматично през последните години и представлява липса на демократична отчетност, която се е почувствала особено остро във Великобритания". Според Камерън, хората са особено раздразнени от политическите решения, които удрят по стандарта им на живот заради спасяването на „правителства на другия край на континента".
Премиерът е категоричен, че ако ситуацията не се промени, тя ще доведе до „провал на Европа, а британците ще се насочат към изхода". Той допълва, че той не желае това и иска ЕС да е един успешен проект.
Лидерът на консерваторите е подложен на натиск от съпартийците си за провеждането на референдум за оставане в ЕС, макар той самият многократно да е заявявал, че е против провеждането на допитване с такъв въпрос. Лейбъристите предупреждават, че самата идея за такова гласуване може да отблъсне инвеститорите на Великобритания. Американският президент Барак Обама също е посъветвал Дейвид Камерън да запази европейската ориентация на Великобритания.
Ще се оправим по-добре сами
Великобритания иска преразглеждане на членството си в ЕС заради твърде голямата намеса на Брюксел в политическите сфери. „Опитва се да управлява всичко в правосъдието и вътрешните работи, да ни казва по колко часа на седмица да работим, произвежда твърде много правила и бюрокрация и това неизбежно се отразява на търговията и на бизнеса ни", заяви лидерът на консерваторите в Европейския парламент Мартин Каланън в интервю пред БНР.
Той подчерта, че страната му харесва и цени общия пазар и търговско-икономическите отношения в ЕС, но част от правомощията трябва да се върнат обратно в ръцете на Лондон, където, по думите му, ще могат да се управляват по-ефективно.
Каланън припомни, че има различни нива на европейска интеграция заради еврозоната и Шенген. „Остава да видим дали някои страни ще успеят да се предоговорят с Евросъюза, така че да продължат да внасят пари в бюджета му, да участват в единния пазар, но да имат самостоятелна политика във вътрешните работи, правосъдието, социалната сфера и отбраната", посочи евродепутатът.
По наболялата тема за емиграцията на български и румънския граждани в Обединеното кралство, Каланън коментира, че всеки, дошъл да работи, да дава своя принос и да плаща данъци, е добре дошъл. „Винаги обаче има някакво малцинство, което идва и иска да злоупотребява с гостоприемството на страната, да се възползва от щедрата социална система и училищата и това вече създава проблеми", посочи лидерът на консерваторите.