САЩ разкри шпионска мрежа на Русия

11 души в САЩ са обвинени за разузнаване в полза на Русия, а десет от тях са арестувани. Окръжният съд в южния окръг на Ню Йорк отказа да освободи под гаранция петима от задържаните, предаде днес агенция Bloomberg. Обвинение за шпионаж официално обаче няма, има за заговор за действие като агенти на чуждо правителство и за пране на пари.

На свобода все още е Робърт Кристофър Метсос, за когото има издадена заповед за задържане. По документи той се води канадски гражданин и често пътува до САЩ.

Руското външно министерство заяви, че информацията на американските власти е противоречива и няма доказателства за шпионаж.

Американското министерство на правосъдието заяви, че арестуваните не са се инфилтрирали достатъчно добре и са нямали значими контакти, на база които да се доберат до съществена информация.

Повече от час продължи изслушването от федералния съдия на Манхатън Роналд Елис по делото на обвиняемите Ричард и Синтия Мърфи от Монтклеър, щата Ню Джърси, Вики Пелаез и Хуан Лазаро от Йонкерс, щата Ню Йорк, както и Анна Чапмън, задържана в Манхатън. Следващото заседание е на 1 юли. Най-вероятно обаче това не са истинските им имена.

28-годишната Чапман е руска гражданка, установила се неотдавна в САЩ с редовна работна виза.

Елис назначил служебни адвокати на арестуваните, тъй като и петимата са заявили, че не разполагат с достатъчно средства, за да платят на юрист.

Доказателствата събирани няколко години

Заместник-федералният окръжен прокурор на Манхатън Майкъл Фарбиарз заяви пред журналисти, че в хода на разследването по делото за предполагаемия шпионаж са били открити множество доказателства за вината на арестуваните, включително и компрометиращи и уличаващи ги изявления. По думите му групата е "върхът на айсберга".

Фарбиарз съобщи, че Анна Чапмън, след срещата си с работещ под прикритие агент на ФБР, се обадила по мобилния си телефон в Русия. Прокурорът нарече Чапман "опитен руски агент".

И останалите петима от арестуваните също са били изправени в понеделник, 28 юни, пред съда: Майкъл Зотоли, Патрисия Милс и Михаил Семенко в град Александрия, щата Вирджиния, а Доналд Ховард Хитфилд и Трейси Лий Ан Фоли в Бостън, щата Масачузетс. Американските медии обаче не съобщават резултата от съдебните заседания и решенията за мерките за неотклонение.

Според Асошиейтед прес изслушването във федералния съд в Александрия е било закрито, тъй като по-нататък тримата подсъдими минават към юрисдикцията на съда в Ню Йорк.

На 11-мата са повдигнати обвинения в заговор за действие като агенти на чуждо правителство. Допълнително на девет от тях са повдигнати обвинения и в заговор за пране на пари.

Нелегалите

По информация на Ройтерс групата имала задача от Службата за външно разузнаване на Руската федерация да влезе в САЩ и под фалшива самоличност на американци да станат дълбоко законспирирани агенти.

Американското правосъдно министерство информира, че задържането им е станало в неделя и е резултат от разследване, продължило няколко години. Следствените действия са водени от ФБР, окръжният прокурор на южния окръг в Ню Йорк, отделът за борба с шпионажа и разузнавателният отдел на управлението за национална безопасност към Министерството на правосъдието.

Американски медии коментират, че не е ясно дали арестуваните са успели да се доберат до някаква важна информация, както и прави впечатление, че не са обвинени в шпионаж. Интересът им бил насочен към разработките в САЩ на миниатюрни ядрени бомби за разбиване на бункери и към опити за проникване сред работещите в Белия дом.

По данни на АП, която цитира документи, представени на съда, задачата на групата е била да се инфилтрират в средите, в които се вземат решенията за американската политика. Службите на САЩ засекли инструкция от централата на руското разузнаване в Москва до двама от задържаните. В нея им се нареждало да разработят връзки в средите, където се вземат решения и да се изпращат разузнавателни отчети.

Според представени в съда документи през пролетта на 2009 обвинените Ричард и Синтия Мърфи, които живеели в Ню Джърси, получили нареждане да съберат информация за предстоящата визита на американския президент Обама в Русия, американските преговорни позиции по договора СТАРТ - за намаляване на стратегическите ядрени оръжия, ситуацията в Афганистан и възгледите на САЩ по иранската ядрена програма. Освен това е трябвало да съберат персонална информация за официални лица, пътуващи с Обама, които са ангажирани с външната политика на САЩ.

Според обвинението агентите са били дълбоко законспирирани и са прикривали всички контакти с Центъра и помежду си. Такива специални агенти се наричат "нелегали". Обикновено те получават сложна подготовка преди да бъдат изпратени на работа в чужбина, като за всеки от тях се разработва специална "легенда".

Това включва, освен чужд език, скоростна размяна на пратки при разминаване между двама души, късовълнови радиокомуникации, "невидимо" писане, използване на кодове, шифри и морзова азбука, създаване и използване на друга професия за прикритие, контраразузнавателни мерки, прикриване и унищожаване на оборудване и материали, използвани при дейността им като агенти.

Русия чака обяснения

Моментът с шпионския скандале избран с особено изящество, коментира руският външен министър Сергей Лавров. До този момент Русия не е получила обяснения по случая, а информацията е твърде противоречива, каза първият дипломат на Руската федерация.

Постоянното представителство на Русия към ООН, както и руското посолство във Вашингтон отказват коментар по случая с мотива, че нямат официална информация.

Бившият заместник главен прокурор на Русия и настоящ председател на комитета по сигурност и безопасност към Държавната дума Владимир Колесников обаче заяви: „Аз не се съмнявам, че ответна реакция ще има и тя ще бъде адекватна".

Новините

Най-четените