В поредица материала в различни медии тази седмица се лансира версията, че председателят на Столичния общински съвет (СОС) Андрей Иванов, преизбран след местните избори през октомври м.г., ще бъде сменен от поста си.
58-годишният Иванов е и лидер на столичната организация на ГЕРБ - най-голямата в страната, и известен с близостта си с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, с който са работили заедно в системата на МВР.
Той оглави софийските гербери, след като предишният шеф - депутатът Лъчезар Иванов, беше отстранен заради няколко лобистки скандала.
Идната седмица, на 10 януари, Изпълнителната комисия на ГЕРБ ще обсъжда темата, като формален повод, според "Стандарт", ще е анализът на изборния резултат в София.
"Тогава ще стане ясно дали Иванов ще остане партиен лидер. Сигурно било, че ще се раздели с поста на общинар номер 1", пише в публикацията на журналистките Йова Апостолова и Ралица Русева.
В интервю за "24 часа" преди дни Иванов заяви, че ако премиерът и лидер на управляващата партия Бойко Борисов му поиска оставката, ще си я подаде веднага. Слуховете за оставката ми са силно преувеличени, казва още той.
Андрей Иванов отрича да му е предлаган дипломатически пост или сделка, че преизбирането му за председател на СОС е само за няколко месеца, след което да напусне "без скандали".
Кметът на София Йорданка Фандъкова публично избягна конкретния отговор по темата. Самият Иванов твърди в интервюто, че няма конфликти между него и Фандъкова - нито в работата, нито по време на предизборната кампания, нито при нареждането на листата на общинските съветници на ГЕРБ в столицата.
Общинска банка или нещо друго...
Версията на "Стандарт" е, че чашата на търпението преляла след забавянето на връщането на Общинска банка на Столичната община. В партията подозирали шефа на СОС, че с документни хватки миналото лято е саботирал провеждането на общо събрание. За същото намекна кандидат-кметът на Синята коалиция, в момента общински съветник, Прошко Прошков м.г.
Но Иванов е председател на СОС от 2007-а и почти толкова отдавна са датирани и обещанията му - неговите и на тогавашния кмет Бойко Борисов, впоследствие и на Фандъкова, че София ще успее да си възвърне банката, блокирана от времето на Стефан Софиянски от фирми на Ковачки.
М.г. СОС реши да се свика общо събрание на акционерите на трезора. То трябваше да е на 1 септември и да се вземат важни решения за промяна в устава и смяна на ръководството, за да си върне кметството трезора. За да се състои заседанието, от СОС трябваше да изпратят писмо до управителния съвет на банката в законовия срок от 30 дни.
"Стандарт" съобщава, че вместо документът да пристигне в банката преди 1 август, СОС го изпраща на 2 август. Така нарушава срока, за да се проведе събранието на уречената дата. Оказва се, че Андрей Иванов е поискал в писмото да фигурира не само подписът на кмета Йорданка Фандъкова, но и неговият.
Именно затова общинари подозират, че Иванов умишлено е отсъствал, за да не се придвижи документът. Тогава Иванов обяви, че вината за забавянето на писмото е в Надзорният съвет на банката, става ясно от публикацията.
В политиката и общинската работа Иванов влиза от частния бизнес, който развива успешно след като напуска системата на МВР малко след промените.
Бил е консултант на фирмите за маршрутни превози в София, съдружник и управляващ в "Бутилираща компания минерални води - Банкя" ООД, където концесията за минералната вода е спечелена от една от фирмите на съпругата му - "Магнум 7", собственик на БКС-Банкя. Притежава и множество недвижими имоти, които дава под наем.
Очаква се крайното решение - на лидера Бойко Борисов.