След сина на Гриша Ганчев - Данаил, на мушката на трибуналите вече е и самият той.
Две обвинения повдигна Специализираната прокуратура на Гриша Ганчев - за ръководител на организирана престъпна група, създадена с цел да извършва престъпления срещу данъчната система, и за закана за убийство.
Според събраните до момента доказателства Ганчев е ръководил престъпната структура, за която на 11 май 2012 г. бяха привлечени като участници общо шестима души, сред които и синът му Данаил Ганчев. Гриша Ганчев е обвинен и за отправена закана за убийство към шефа на Националната агенция по приходите Красимир Стефанов.
На Ганчев е наложена рекордната за България до момента мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 500 000 лева. Мярката е съобразена от наблюдаващия прокурор със здравословното и имотното състояние на обвиняемия. Забранено му е да напуска страната.
Преди две седмици от специализираната прокуратура съобщиха, че срещу Ганчев няма да бъдат повдигани обвинения след спецакция "Захар", която се проведе на 10 май. При нея бяха задържани шестимата участници в групата.
Ден по-късно специализираната прокуратура на София повдигна обвинение на всички, а после специализираният наказателен съд остави в ареста петима от тях - синът на Ганчев - Данаил, Милко Талев, Ивайло Талев, Тодор Симеонов, Милко Димитров. На Камелия Мирчева бе наложена мярка за неотклонение "домашен арест".
Съдът не уважи искането на прокуратура тя да бъде пусната под парична гаранция от 3000 лева поради онкологично заболяване, тъй като в събраните по делото веществени доказателствени средства, направени на базата СРС, тя се е опитвала да укрива доказателства. Според Специализирания съда има опасност Мирчева да извърши друго престъпление.
Бизнесменът Гриша Ганчев бе на делото на по-долната инстанция и коментира единствено държавата да си свърши работата и да събере доказателства.
"Над 10 фирми са участвали в схемата за укриване на ДДС, за която са обвинени задържаните в акция "Захар", заяви прокурор Андрей Андреев от специализираната прокуратура. "Става дума за верига от фирми, чиято крайна цел е била укриване на ДДС. За да се осъществи една такава схема за един месец трябват минимум три фирми. Колкото повече са фирмите, толкова повече са сделките, съответно ДДС-то се прехвърля, приспада, тегли и избягва", обясни прокурор Андреев.
"За тази схема задължително трябва да има и една фирма, която е с чист бизнес, със стабилен бизнес, една фирма-буфер, която да прикрива престъпната дейност и третата фирма трябва да е от типа "липсващ търговец", допълни той.
"В тази верига участва основно фирмата "Симек", според нас участва и "Литекс комерс" АД, и още няколко фирми. За тази схема е задължително да има фирма, която няма дейност и служители", каза Андреев. Една от тези фирми е фирмата, собственост на съпругата на обвиняемия Тодор Симеонов, управлявана от самия него.
Държавното обвинение е събрало доказателства за период от февруари до 10 май. Според прокуратурата за тези два месеца държавата е ощетена с 200 000 лева. Първоначалният сигнал, за да започнат разследващите органи работа, е подаден от НАП. Мярката за неотклонение "задържане под стража" беше потвърдена и от Апелативния специализиран наказателен съд.
Абе той, че е за затвора - за затвора е, но важни е не само какво правиш, а и какви са ти мотивите, за да го правиш, а аз много силно се съмнявам, че Бойковите са чисти.