Кабинетът прехвърли кризата върху по-слабите

Правителството не взима адекватни мерки и е прехвърлило тежестта на кризата върху домакинствата и малкия и среден бизнес. Това заяви пред Нова телевизия днес лидерът на ДСБ Иван Костов.

Бившият премиер прогнозира, че кризата в България ще се задълбочи, като ще се увеличи инфлацията. Това ще засегне предимно по-бедните хора, смята той. 

"Инфлацията не удря най-мощните икономики и богатите хора. Като на "Титаник" - и от първа класа пасажери са загинали, но много по-малко отколкото от трета класа", аргументира се лидерът на ДСБ.

Според него всички знаци свидетелстват, че шансовете кризата да се задълбочи са по-големи, отколкото да ни се размине. Въпреки това той смята, че кабинетът трудно ще събере воля, компетентност и способност, за да се справи с реформите.

Съпредседателят на Синята коалиция заяви, че има нужда не просто от мерки за намаляване на дефицита, което управляващите сочат като свое постижение като антикризисна мярка, но и от големи структурни реформи в администрацията, здравеопазването, образованието и МВР.

Той цитира данни, според които данъците на хората са нараснали средно от 66 лева на 99 лева, а осигуровките - от 74 лв. на 115 лева. През последните две години домакинствата са поели допълнителна данъчна и осигурителна тежест, намалили са разходите и са увеличили спестяванията си с 11%. Това показва, че хората имат антикризисно поведение, каза Иван Костов.

Според него, ако кризата се задълбочи, правителството няма резерви, с които да посрещне последиците. Много е вероятно през следващите години ЕС и САЩ да се опитат да излязат от кризата с печатане на пари, което ще доведе до затруднения за българския износ, прогнозира още Костов.

Лидерът на ДСБ коментира и казуса с отнетите лицензи на "Лукойл" и определи решенията на съда във връзка с тях като по-скоро политически и целесъобразни.

Костов обаче смята, че премиерът Бойко Борисов не е подкрепил достатъчно позицията на агенция "Митници" и министерство на финансите. Според него "Лукойл Нефтохим" продължава да е монополист на пазара и да злоупотребява с господстващото си положение.

Съдът възпрепятства проверките дали "Лукойл Нефтохим" участва в източване на ДДС и акцизи, както и дали укрива данъци, каза още Костов.

Той поясни, че по въпроса за отнетия лиценз предстои да се произнесат допълнително и Софийският административен съд и Върховният административен съд. Хората плащат за кризата, категоричен е лидерът на ДСБ

По думите му сега проверката не може да бъде направена. Трудно е да се осъществи контролът сега, докато при спряно предприятие можеше да се направи този контрол, поясни Костов. Според него въпросът с "Лукойл" е бил прехвърлен в съда и съдът спря изпълнението на решението на Агенция "Митници" да бъде спряно производството в рафинерията.

На въпрос за това, че преди време премиерът Борисов заяви: "Ситуацията с "Лукойл" е тест и за моите министри", Костов каза, че цялото правителство не е издържало този тест, включително и премиерът, когото са призовали да застане твърде и категорично зад действията на Министерството на финансите и Агенция "Митници".

По думите на Костов премиерът едно говори, съвсем друго прави. Ако той беше дал силна подкрепа, нямаше да има този резултат, посочи Иван Костов. "Г-н Колев, председателят на ВАС, беше назначен от ГЕРБ и специално от Цветан Цветанов, това не е тайна. Министърът, който се е възпротивил срещу затварянето на "Лукойл" е Цветан Цветанов, това стана ясно", заяви Костов по повод решението на ВАС. Според него решението е политическо и целесъобразно.

"Това, че цените са паднали с 5 стотинки не е сериозно. Ефектът трябваше да бъде сериозно падане на цените като 15-20 стотинки", смята Костов.

Растежът се забавя до 1.9%

Брутният вътрешен продукт (БВП) забавя нарастването си през второто тримесечие на годината до 1.9% спрямо същия период на м.г. Това показват публикувани днес експресни данни на Националния статистически институт (НСИ).

През първото тримесечие на годината бе отчетен годишен ръст на БВП от 3.4%, след като през последното тримесечие на 2010 г. бе 3.8%.

Спрямо първото тримесечие на годината през второто БВП нараства само с 0.1%, докато при предните две тримесечия нарастването спрямо предходните е съответно с 0.6 и с 0.5%.

Забавянето на икономиката през второто тримесечие засилва опасенията на някои икономисти, че няма да бъде изпълнен прогнозният годишен ръст на икономиката от 3.6%, заложен в бюджета за тази година, и най-вероятно БВП ще нарасне с 2.2-2.5%.

Според експресните оценки на НСИ за второто тримесечие на 2011 г. БВП в номинално изражение достига 18.7 млрд. лв. Реализираната добавена стойност е 16.1 млрд. лв., като най-голям дял в общата добавена стойност се формира от сектора на услугите (61.4%), следван от индустриалния сектор (33.3%). Аграрният сектор определя 5.3% от общата добавена стойност в икономиката.

По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (76.4%), което в стойностно изражение възлиза на 14.3 млрд. лева. Външнотърговското салдо е отрицателно.

Новините

Най-четените