Излишен си

Почти 13% от младите хора по света са без работа и тяхното положение е малко вероятно да се подобри през следващите 4 години.

Над 6 милиона млади хора са изгубили надежда до такава степен, че дори са се отказали да си търсят работа.

Един на всеки 5 млади хора в Европейския съюз (ЕС) няма работа. 27.9% от младежите в Северна Африка споделят същата съдба.

Близкия Изток младежката безработица достига 26.5%.

Младежката безработица в България е 32%, което е с 10 процентни пункта над средната стойност за държавите от Европейския съюз (ЕС).

Всеки шести безработен млад човек в България над 20 години никога не е започвал работа.

50% от младите хора у нас се притесняват, че може да бъдат съкратени, а на близо 70% им забавят заплатите.

#1 Оня Дето Го Трият 26.09.2012 в 15:25:40

Що непрекъснато се плаче за младите, че били без работа?! За старите да не би да е по-розово - един 50-60 годишен по-лесно ли си намира работа от 20-годишния келеш, който може да работи и почти всякаква неквалифицирана работа? Или по-старите не са хора, тях вече кучета ги яли...

#5 янаки 26.09.2012 в 17:26:30

Е да, като копаш на село и гледаш кокошки, може и да не умре човек от глад. Или, Арахангеле,ако имаш успешен опит в това отношение, що не го опишеш. В „Стани автор”.

#6 John Smith 26.09.2012 в 18:06:48

Начи, Архангеле , най-лесно се гледа лозе. Зимаш клечка, ама гледаш да е с канелка, бодеш и пиеш

#8 Оня Дето Го Трият 26.09.2012 в 19:46:25

Свин Тук обикновено ни водят с теб комбина (незнам що), ама мега-глупост изтърси тука. Дали всеки 50-годишен безработен е бил все на бюро, а?

#9 Тошко от Габрово 26.09.2012 в 20:10:01

Архангеле, мой, във втора поредна статия натъртваш, че икономиката се учила лесно и икономистите са безработни, нископлатени , "нигга'з" полу-хора и т.н... Тъй де, обиждаш ми гилдията. Мога ли да те попитам ЗАЩО реши, че икономиката се учи "от воле", а после седиш безработен? Не се ли свежа всичко до това, по какъв начин си използва човек студентските години? Вариант А: ходиш по кръчми, за теб "нетуърк" означават 500 тебеподобни олигофрени във фейсбук,вържеш за тройка, след 4-5 години вземеш лист хартия с оценка на него и т.н. Естествено че това те прави орка, никой не те иска, след унито се нанасяш при мама и тате в старата си детска стая и всяка седмица ги молиш за джобни. Вариант 2: излизаш по- рядко, посещаваш допълнителни курсове (така де, "доквалифицираш" се сам), ходиш по мероприятия/ сбирки на фирми от определени браншове, за теб "нетуърк" означава мрежа от конкакти от други по-успешни студенти, хора от фирми, старт- ъпс, може и доценти и прочие, учиш език, пишеш си магистърската работа към някоя голяма фирмаи прочие. И резултатите няма да закъснеят. Придържаш ли се към Вариант А си за мустака , пък ако ще и най- вървежната специалност да си учил (била тя техническа, ИТ или квото и да е там). При мен Вариант Б проработи, при това в доста по- здрава конкуренция от тази в Бантустана.

#11 Оня Дето Го Трият 26.09.2012 в 21:00:38

Разбрах те прекрасно, но постановката ти е странна. Аз мислех, че човек почва работа за да храни себе си и децата, а не за да бъде непрестъпник..... Защо реши че пък на някой му е късно на 50 да стане престъпник, това е дискриминация

#16 Тошко от Габрово 26.09.2012 в 22:00:07

@Архангел ВИНС-ът (следващата бира е от мене гo завърших едно време на майтап с 5,2. Дойдох в немско записах пак икономика (беше ми най-познато) и още във втория- третия семестър ми СПРЯХА ТОКА!!! Малко преди магистърската аха-аха да почна да си говоря сам. Всеки семестър поне 3 големи проекта,имахме кооперации с разни фирми като Е.ОН и Форд постоянно нови и нови ла*на. Така че, мой, и икономиката може да бъде тежка (ако учиш и работиш, а не преписваш), но дипломата след това си носи рендитите. Нямаш база за сравнение с говнените специалности във ВИНСа и УНСС. Студентите "функционират" по различен начин, по време на сесия си уреждахме с немските ми колеги нощни "маратони" в библиотеката и зобахме само риталин и декстрозени бонбончета. Това в БГ кога???? Човек, тук наистина се учи, това там след това ми се стори като разходка в парка. П.С: Респект за Военноморското исках и там, щото ми вървеше математиката, но заради шибан проблем с очите не стана...

#17 koya sam? 26.09.2012 в 22:02:14

А защо не ги вземат младежите на работа? Че нямат опит ли? Виж, на тези над 45 почват да им отказват с аргумента, че не били толкова енергични като по-младите.

#18 koya sam? 26.09.2012 в 22:10:12

Студентите "функционират" по различен начин, по време на сесия си уреждахме с немските ми колеги нощни "маратони" в библиотеката и зобахме само риталин и декстрозени бонбончета. Това в БГ кога??? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Беше. Да ти кажа ли кога и къде? В Софийския университет 90-те, при т.нар. точни науки. Там най-трудно от всички тези се считаше ученето в Математическия факултет. Следваха в класацията физика, химия и биология. Може би тук има хора, които да го потвърдят. Също така тежко беше ученето в Техническия университет - София.

#19 koya sam? 26.09.2012 в 22:15:39

То и заради това в последствие много математици, учени и инженери се изнесоха да работят в Европа и Америка. А хуманитарите и прочие специалисти си стоят тук

#22 koya sam? 26.09.2012 в 22:38:54

Е, как е станало средата на 90-те не знам. Аз знам за началото. Ама не вярвам чак толкова бързо да се е изменило. Доколкото знам, имало е контролни и то доста. Както и всеки изпит от две части: писмен и устен. Не изкарваш писмения, който е решаване на задачи, не стигаш до устния, който е развиване на теореми и пр. И това го знам със сигурност, защото имах приятели, учещи там.

#24 koya sam? 26.09.2012 в 22:52:32

Е, явно имало е голяма промяна. По онова време, което аз описвам, в математика влизаха с доста труден изпит. Ама после какво ги чакаше...И точно така, както го описва Тошко: събираха се да решават задачи. Повечето там бяха от разни математически гимназии. Ама и на тях им беше трудно. В последствие, имаше много желаещи да ходят да учат другаде - прехвърляха се други специалности. Много и прекъсваха. Може би, поради това са решили впоследствие да поохлабят там обучението, за да не губят студентите.

#26 koya sam? 26.09.2012 в 23:48:37

Свинчо, явно с теб си говорим за различни времена. По онова време и дума не можеше да става такъв студент да работи. Плюс това, в информатика го раздаваха по-лежерно от математика. Бройките бяха доста, така че влизаха не само отличниците от олимпиадите, които по-принцип тогава бяха освободени от изпит и им се пазеха места там. Кой знае какъв упадък ще да е настъпил там по твое време...А ти защо само 2 години си учил там? Къде отиде после? И защо?

#28 koya sam? 27.09.2012 в 00:00:59

Ама ние много се отплеснахме да си говорим за минали времена. А отговр въпроса защо младите сега нямат работа, не получи.

#29 koya sam? 27.09.2012 в 00:07:44

Е, доста си провокативен, но ще се въздържа да ти вляза в тона. Това, което го твърдя, знам го със сигурност. Казах ти, времената за които говорим са различни. Пък и аз говоря за математика, ти ми говориш за информатика. Не казвам, че лъжеш. Ама и аз не лъжа А това, че много е суха тази наука (математиката) и не е за всеки (иска се специална настройка) е вярно. И да се връщаме вече на темата за безработицата. Едва ли някой го интересуват спомени отпреди 20+ години за ФМИ.

Новините

Най-четените