За първи път днес правителствата на България и Гърция заседаваха заедно - в резиденция "Бояна" при закрити врати. Заседанието обаче беше записано от гръцката национална телевизия по настояване на премиера Георгиос Папандреу.
За нерешените проблеми ще се правят съвместни комисии, обобщи след срещата премиерът Бойко Борисов.
Постигнатите договорености днес са най-напред за обсъжданото от няколко години създаване на обща информационна система за избягване на наводненията по реките Марица, Струма и Места.
По думите на двамата премиери, двете страни вървят към обединение на пазара на енергия, стратегическа подкрепа за ВЕИ и проектите за изграждане на газова връзка между България и Гърция, петролопровода Бургас Александуполис и "Южен поток".
"Разбираме мнението на българското правителство от гледна точка на екологичните аспекти (за нефтопровода - бел.р.), които и за нас са приоритет", обясни Папандреу."Много сме откровени помежду си, това е основното в нашите отношения, говорихме, че нашият интерес остава, разбираме позицията на България и жителите на Бургас, също ще чакаме резултатите от международната екооценка", каза Папандреу.
Гръцкият премиер обаче заяви, че Атина ще се съобрази с екологичната оценка за тръбата.
Каква е тази международна екооценка - не стана ясно. В момента на спорния проект за нефтопровод се подготвя Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) от българското екоминистерство, която е задължителна. На няколко пъти и Борисов, и министри дадоха да се разбере, че тя ще е отрицателна.
Бойко Борисов заяви, че България е в готовност за създаване на проектни компании за изграждането на газопроводите "Набуко" и "Южен поток". Папандреу - че в момента и двете страни търсят алтернативни източници на горива - България води преговори с Азербайджан и Катар, а Гърция с Либия.