Дипломатическият възел на сирийския конфликт остава все толкова здраво затегнат. Песимист е дори новият преговарящ от страна на международната общност Лакдар Брахими.
Алжирският дипломат, натоварен с преговори между воюващите страни, смята новата си работа за почти невъзможна мисия. Такива са и настроенията сред мнозинството от сирийците, заклещени в 17-месечната гражданска война.
Именно упоритото бездействие на световните сили и постоянното погазване на призивите за мир отказаха предишния специален емисар за конфликта на ООН и Арабската лига - Кофи Анан.
Брахими има изключително реноме в региона и солиден опит с конфликтите в Ливан, Иран и Ирак, но сам признава, че е натоварен с една от най-трудните задачи в света.
Не пести критики за досегашните ялови действия на международната общност, която реагира с призиви и заклеймяване дори на стряскащи новини за масови кланета и убийства на жени и деца: "Знам, че не сме направили достатъчно и това е ужасна тежест".
В последно време САЩ, Великобритания и Франция изостриха тона спрямо режима в Дамаск, а Русия и Китай разчетоха в предупрежденията им търсене на повод за военна намеса. Вашингтон първи вдигна жълт картон на Дамаск заради опасенията, че може да използва арсенала си от химически оръжия срещу съпротивата или цивилното население. Преди това Башар Асад обяви, че тези оръжия за масово поразяване ще влязат в употреба, ако Сирия стане жертва на външна агресия.
Брахими признава, че до момента не вижда пукнатини в тухлената стена, която отказа Анан и спъва мирното уреждане на кървавия спор - упоритото сирийското правителство, все по-безкомпромисната бунтовническа съпротива, парализираният Съвет за сигурност на ООН, където Русия и Китай на няколко пъти блокираха прокарването на резолюции срещу режима на Башар Асад.
Близката до опозицията Сирийска обсерватория за човешките права съобщи, че само през август конфликтът е отнел 5000 човешки живота. Активисти твърдят, че от миналия март, когато се разгърна движението за демокрация, до момента са убити над 20 000 души.
"Не си правя илюзии, знам че е трудно, че е почти невъзможно", заяви той в интервю за Би Би Си.
Брахими е убеден в нуждата от спешна и фундаментална политическа промяна в Сирия, но за момента не е заявил открито, че Башар Асад трябва да бъде свален от власт. „Не може да има козметични промени", заяви той.
Алжирецът възнамерява да използва мирния план от 6 точки, изготвен от Кофи Анан, който предвижда спиране на насилието, преговори между режима и опозицията и достъп на чужди медии. Примирието, прието уж и от двете воюващи страни, изтрая една един ден.