Убитият лидер на „Ал Кайда” Осама бин Ладен е планирал нов терористичен атентат, който е трябвало да бъде като този от 11 септември 2001 г., когато самолети се врязаха в кулите-близнаци в Ню Йорк, съобщават световните агенции.
По информация на американски военни, анализирали данни от личното тефтерче на Бин Ладен и съдържанието на иззетите в операцията по убийството му 5 компютърни харддиска и около 100 флашки, в посланията до последователите си той заявявал, че серия от малки атентати няма да постигне желания ефект – нужно е мащабно кръвопролитие, което ще шокира Америка.
Лидерът на "Ал Кайда" се опитвал да изчисли колко американци трябва да бъдат убити, за да бъдат принудени САЩ да се оттеглят от Близкия изток и бил убеден, че това може да стане само с "нов 11 септември", твърдят източници от американското разузнаване.
Информацията е изпратена и на други правителства, за да отделят допълнително внимание на евентуалните цели на терор. Оказало се, че другите страни не предполагали, че срещу тях има планове за нападения, посочва „Ройтерс”. Въпреки всичко са взети допълнителни мерки за сигурност, особено след смъртта на Осама.
Според източниците данните показвали, че Осама обмислял акции и настоявал да се действа, дори докато "Ал Кайда" е била в отстъпление. Той не е имал възможност лично да координира конкретни атентати, но ръката му прозира зад всеки по-голям заговор, включително разкритите през миналата година в Европа.
От иззетите компютри в къщата на терориста в Пакистан ясно се виждало, че той продължавал да участва в плановете на „Ал Кайда” за нападения. Имал е връзка с всички големи водачи на локалните организации на групировката, както и с други лидери.
Според американските военни Бин Ладен е свързан и с някои от терористичните актове в Европа през последните години. Бин Ладен е поддържал връзка и с най-опасните поделения на мрежата по света, за които много специалисти предполагаха, че действат автономно. Въпреки това, специалистите смятат, че от години Осама е само публична „глава” на „Ал Кайда”.
Осама инструктирал последователите си и да не се занимават толкова с действия в авиацията, а да се насочат към влаковете. Той също обмислял как да направи така, че да настрои политиците във Вашингтон един срещу друг.
В посланията си той настоявал да се вербуват хора, които не са мюсюлмани, но "са потиснати в САЩ" и най-вече афроамериканци и испански говорещи, както и да се организира нещо по повод десетата годишнина от атаките на 11 септември.
Данните от укритието на Осама обаче давали повече информация за самия терорист и за това как функционира "Ал Кайда", отколкото за специфичното местоположение на отделни членове или подготовката на конкретен атентат. Разузнаването било изненадано, че Бин Ладен не е криел дневника си и не е кодирал достъпа до файловете, за да не попаднат те в ръцете на САЩ.
Друг важен резултат от първите анализи е, че Бин Ладен не се е интересувал много от екстремистка дейност в Афганистан и Пакистан и че няма никакви данни за контакти с пакистанската армия или спецслужбите на тази страна.
Американски сенатор видял снимки от смъртта на бин Ладен
Американското правителство обеща да покаже снимките на мъртвия терорист на някои от висшите държавници на Щатите. Сред тях вече е сенаторът републиканец от Оклахома Джеймс Инхоуф, който членува в сенатската Комисия по въоръжените служби. Той твърди, че те са ужасяващи, но не дават повод за съмнение, че лидерът на "Ал Кайда" е мъртъв.
Той допълва, че е разгледал 15 снимки на Бин Ладен, от които девет са направени на мястото на убийството в скривалището му в пакистанския град Аботабад, три са заснети на кораба "Винсън", където тялото му било приготвено за погребение в морето, както и три по-стари фотографии за потвърждаване на самоличността му.
"Разбира се, те са ужасяващи, защото са направени веднага след инцидента", каза Инхоуф за някои от снимките в отделно интервю за телевизия Фокс. По думите му на някои от тях се вижда от едната очна кухина на Бин Ладен да изтича мозък. Въпреки че снимките не са подходящи за всякаква публика, сенаторът не е променил позицията си, че те трябва да бъдат публикувани.
Президентът Барак Обама реши да не показва фотографиите на широката публика, за да не предизвика насилие от страна на екстремисти.
Междувременно американският министър на правосъдието Ерик Холдър заяви, че операцията за залавянето на Осама бин Ладен не е била убийство, а акт на самозащита.
Според него операцията е била за "залавяне или убийство" и ако лидерът на "Ал Кайда" се беше предал, той е нямало да бъде застрелян.
Холдър уточнява, че защитата на "тюлените" е била приоритет и командосите са действали по съвсем адекватен начин при липсата на ясна индикация, че Бин Ладен би се предал.
"Ако съществуваше такава вероятност – да се предаде, това щеше да се случи, твърди Холдър. Но защитата на командосите, които са нахлули в сградата, беше приоритет.
Еха, аман! И този път Ал Кайда се крие в Иран - новата люлка на тероризма. И за това е хубаво да се вземат превантивни мерки.