В Киргизстан днес е обявено извънредно положение, след сблъсъци на опозиция и управляващи, които се окървавиха.
Не е ясно дали утре централноазиатската република няма да осъмне с ново управление, след като опозицията поиска от правителството да й предаде властта.
От Министерството на вътрешните работи на бившата съветска република съобщиха, че загиналите са двайсетина и 180 са ранени, а опозиционните сили преброиха 51 жертви. Вътрешният мнистър на Киргизстан Молдомуса Конгантиев също беше убит при сблъсъците.
В столицата Бишкек цари пълен хаос, прокуратурата е в пламъци, както и няколко магазина, а офиси в центъра на града се затварят скоропостижно, а хората са се изпокрили по домовете си.
Сред жертвите са няколко жени, но най-вече млади хора," съобщи по радио „Ехото на Москва" един от лидерите на киргизстанската опозиция Талай Ефеналиев. По думите му демонстрантите са установили контрол над сградите на основните силови структури, парламента, службата за национална сигурност.
САЩ и Русия, които имат военни бази в Кирзигстан, призоваха за успокояване на напрежението. Външният министър на ЕС Катрин Аштън изрази безпокойство, а генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за въздържаност и диалог с цел избягване на бъдещи кръвопролития в Киргизстан. В становището си Бан Ки-мун посочва, че е „шокиран от съобщенията за убити и ранени днес в Киргизстан".
На 3 април по време на визита в Бишкек генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова властите в Киргизстан да спазват правата на човека и свободата на словото.
Сблъсъците идват само ден, след като няколко хиляди протестиращи атакуваха правителствени сгради в северозападния град Талас, предаде ВВС. В Киргизстан е разположена важна военновъздушна база на САЩ, която поддържа мисията в Афганистан.
„Американското военно присъствие в Киргизстан е причина за политическите сътресения в страната", отбелязва днес Съветът на старейшините в централноазиатската република, предаде руската агенция РИА Новости.
Опозицията в Киргизстан на 24 март 2005 г. взе властта в свои ръце, завземайки сградата на правителството на централния площад Бишкек. Тогавашният държавен глава Аскар Акаев подписа документ за отричане от властта, а половин година по-късно Курманбек Бакиев, оглавяващ революционното движение, бе избран за нов президент на страната. В последно време в Киргизстан отново се наблюдава активизиране на опозиция, която издига претенции към президента Бакиев.
„Именно военната база на САЩ стана „охранителна грамота" на международно ниво за президентите на Киргизстан, с която се дава негласно позволение за...огромни нарушения на правата на човека, блокиране на свободната информация", смята Съветът на старейшините.
Според други източници напрежението в Киргизстан е породено от все по-рестриктивната политика на президента Курманбек Бакиев, покачващите се цени на горивата и корупцията.
Белият дом се опитва да подобри отношенията си с президента Бакиев, който възнамеряваше да затвори американската база м.г., но след това се отказа от намеренията си и склони на исканията на Киргизстан да се плаща по-висок наем за базите, съобщава „Ню Йорк Таймс".
Протести, освен в столицата Бишкек, има в още няколко града - Токмак, Чуйск и Нарин. Вчерашният протест в Талас е продължил, като участниците са увеличили броя си. В опит да спре вълната недоволство правителството още снощи арестува повечето опозиционни лидери, включително трима от водачите на най-голямата партия "Ата-Мекен".
Милицията в Киргизстан задържа един от водачите на опозицията Алмазбек Атамбаев посред нощ в дома му, след което е бил откаран с бус от тежковъоръжени милиционери.
Лидерът на основната опозиционна партия Омуркбек Телебаев и няколко други също бяха арестувани след протестите в Талас.