Спряха надбягване с един кон за "Товарни превози" на БДЖ

Надзорният съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол на заседание е одобрил прекратяването на проведената процедура за приватизация на "БДЖ-Товарни превози" и е приел предложените критерии за откриване на нова процедура. Очаква се тя да започне до месец и половина.

Изискванията към кандидат-купувачите ще бъдат занижени чувствително, така че процедурата да предизвика по-голям интерес. Първата бе прекратена миналата седмица след като се оказа, че в надпреварата остана само една компания.

Руси Статков от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация подчерта, че продажбата на "Товарни превози" е в противоречие със Закона за приватизация, приет през 2002 г., според който БДЖ е в забранителен списък и може да се приватизира само със санкцията на Народното събрание. 

"При жп транспорта и в случая с "Товарни превози" конкретно, като стратегическа дейност се изисква съвсем друг подход за стартиране на приватизационна процедура - Министерският съвет да внесе предложение в Народното събрание и на база финансово-икономически разчети да се обоснове необходимостта от тази процедура", обясни Статков по БНР. 

Той припомни, че през 2010 г. е била направена промяна в закона, която дава възможност дружества, които имат активи или пък са с участие в други дружества с над 50% държавно участие, както е БДЖ, могат да бъдат приватизирани по друг ред. Но това противоречи на философията на основния закон, че трябва да се произнесе парламентът, каза Руси Статков.

Транспортният министър Ивайло Московски обясни рестартирането на процедурата със завишените критерии при първия ход: "Заложихме сравнително високи критерии, които вероятно са отказали потенциалните превозвачи, но ако не го бяхме направили сега щяхме да четем критики, че сме искали да подарим компанията на някой. Става въпрос, че критериите сега ще се занижават безразборно, просто ще бъдат свалени едно ниво надолу, за да могат да дойдат инвеститори". 

Тъй като Надзорният съвет на АП се произнася по законосъобразността на процедурата, той не може да приеме критериите за приватизация да бъдат занижени, коментира Руси Статков. "За да има икономически ефективна приватизация, това означава да има такива критерии, които да дадат възможност дружеството да се развива, технологично да се модернизира цялостно. Когато имаме тази програма за 10-годишно развитие, ние да имаме пълната картина, която да позволи да се произнесем наистина по законосъобразност".

Новините

Най-четените