17 500 нови лични карти на българи, които живеят в чужбина, са издадени през тази година, което е голям рекорд, тъй като досега за година са издавани по 1000-1500 такива документа.
Това обяви във Варна акад. проф. д-р Григор Велев, почетен председател на Асоциацията на българите по света. Това е станало възможно с дейната подкрепа на министър Божидар Димитров, допълни той.
Този уикенд в сградата на варненската община се провежда третата редовна сесия на Световния парламент на българите, в който делегати са 100 участници от българските общности по света и 100 делегати от нашата страна.
На сесията се разискват въпроси, свързани с разкриването на нови български училища в чужбина. Искаме да се открият 9 такива в Македония, каза акад. Велев.
Към момента по света има 147 съботно-неделни български училища, но нашите общности там искат още. Искат и 15 колежа - от 5 до 12-ти клас, каза още той.
„Протестираме срещу закриването на българските училища, които има в три държави. Не ни удовлетворяват приказките, че няма пари. 1533 български школа е имало в Турската държава след нашето Освобождение и парите за тяхната издръжка са идвали от младото българско княжество", допълни специалистът.
На третата сесията на Световния парламент на българите ще се разисква и въпросът за учредяването на Агенция по туризма към Асоциацията на българите по света. Тя ще бъде акционерно дружество.
Целта й ще бъде българи от чужбина да посещават родината на преференциални цени. Идеята е основно насочена към деца, защото има много такива, които никога не са стъпвали в държавата на своите прадеди, обясни Велев.
Според негови данни в чужбина живеят над 6,5 млн. етнически българи със и без българско гражданство. Най-голям брой българи са емигрирали в Испания - около 270 хиляди.
На сесията ще бъдат представени и 10 доклада, обобщаващи проблемите и начина на живот на българите по света.