Все повече бежанци, все повече проблеми

Лекари от Александровска болница ще преглеждат на 19 октомври деца от бежанския лагер в столичния квартал "Враждебна" - в чест на Деня на българския лекар и като част от проекта "Направи добро" на Александровска болница и Организацията на евреите в България "Шалом".

Прегледите ще започнат в 8 часа сутринта. От болницата са отпуснати две оборудвани линейки с диагностични апарати, апаратура за проверка на зрението на децата. В екипа са включени педиатри, детски офталмолози, хирурзи, специалисти по спешна медицина.

Двама лекари-сирийци от Александровска ще помагат с превода при прегледите.

Децата, които се нуждаят от очила, ще получат такива от Организацията на евреите в България, която ще им дари също храна и лакомства.

Нуждаещите се от хоспитализиране деца ще бъдат настанени за лечение в Александровска болница, увериха от лечебното заведение.

След посещението си във "Враждебна", екипът от Александровска болница смята да посети и останалите бежански лагери. В този в Харманли 38-годишна сирийка беше принудена да абортира заради настъпили усложнения, което наложи лекарите от болницата в Хасково да прекъснат бременността й в края на втория месец.

Лекарска помощ беше оказана и на бежанец с трансплантиран бъбрек. По време на повече от три седмици разкатаване по центрове и лагери той не вземал задължителните след трансплантация лекарства. А нямало и как да обясни от какво има нужда, защото знаел само арабски.

Инициативата "Направи добро" започна през август по повод 70 години от спасяването на евреите в България. В рамките на проекта до момента са прегледани около 2000 социално слаби деца от Северозападна България.

Капацитетът на лагерите вече е надхвърлен с 341 души

Капацитетът за настаняване в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците и в специализираните домове на МВР е 3740 лица и е надхвърлен с 341, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Основен проблем в работата на РДГП - Елхово е невъзможността за своевременно настаняване на лица с изтекли заповеди за задържане в транзитните центрове на Държавна агенция по бежанците.

Командировани са служители за усилване охраната на държавната граница, за охраната и съпровождането на задържаните лица, за обработка на документите и полицейска регистрация.

Продължава оглеждането и търсенето на подходящ сграден фонд за първоначално приемане и настаняване.

В местата за настаняване в София - Военна рампа и Враждебна се раздават помощи - храни, дрехи, санитарни материали и консумативи, медикаменти и медицински консумативи от първа необходимост от БЧК и други неправителствени организации.

Във Враждебна се извършва ремонт на котелното помещение, поради което няма топла вода и отопление. В сградата на Военна рампа има топла вода, обектът разполага с абонатна станция, свързана с ТЕЦ-София. Към момента няма риск от усложняване на епидемиологичната обстановка.

Европейската служба за подкрепа в областта на убежището ще окаже експертна и организационна помощ на България по процедурите и управлението на местата за прием на търсещите закрила, става ясно от съобщението.

Новините

Най-четените