Броят на сирийските бежанци се очаква да се удвои и да достигне 1.1 млн. души до юни 2013 г., ако конфликтът в страната не спре, предупреди ООН.
В момента сирийските бежанци са над 540 000 в Ирак, Йордания, Ливан, Турция и Египет според последния доклад за Сирия на Бюрото за координиране на хуманитарните дейности на ООН, предаде Франс прес.
Според хуманитарни организации стотици хиляди сирийци са избягали от страната си от началото на насилието през март 2011-а, без да са регистрирани от агенциите на ООН.
Междувременно международният пратеник за Сирия Лахдар Брахими призова за "истинска" промяна в Сирия и за установяването на преходно правителство с пълни правомощия до произвеждането на избори в страната.
Брахими обяви това в Дамаск при последния си опит да накара враждуващите страни да преговарят за прекратяване на конфликта, отнел живота на 45 000 души.
Сирийска делегация на режима на президента Башар ал Асад беше в Москва, водена от заместник-министъра на външните работи Фейсал Мекдад. Тя беше приета от руския министър на външните работи Сергей Лавров. След срещата от руското външно заявиха, че "Русия не разполага със сведения, че сирийското правителство възнамерява да използва химическо оръжие".
Повече подробности за водения разговор не бяха оповестени. Говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич уточни, че срещата е част от усилията за развитие и задълбочаване на диалога не само със сирийското правителство, но и с всички опозиционни структури.
В рамките на тези усилия в Москва не изключват и осъществяването на контакти с обединената сирийска опозиция, подкрепяна от Запада, посочи руският дипломат. Лукашевич отрече слуховете за съществуване на руско-американски план за изход от сирийската криза и изрази убеждение, че конфликтът може да бъде решен само чрез преговори.
Преди няколко седмици на посещение в руската столица беше и делегация на т. нар "вътрешна сирийска опозиция".