Бедствие: втора нефтена платформа потъна в Луизиана

Още една нефтена платформа потъна в Морган сити в американския щат Луизиана, докато била транспортирана към склад за скраб, съобщи Ройтерс.

Няма пострадали и корабоплаването не е било засегнато от инцидента в навигационния канал Чарънтън. Платформата, дълга 210 фута, имала резервоар за 20 хиляди галона гориво, но при потъването горивото било не повече от 200 галона.

Като предпазна мярка бреговата охрана е разположила плаващ бараж.

На 22 април нефтена платформа, намираща се в Мексиканския залив потъна след експлозия. 11 от 126-те души, които работеха на нея, изчезнаха и се смятат за мъртви, останалите бяха евакуирани.

Петролното петно от катастрофата се движи към крайбрежието, заплашвайки да нанесе щети на икономиката на щатите Луизиана, Алабама и Флорида. В трите щата беше въведено и извънредно положение.

В отговор на заплахата от огромния петролен разлив в Мексиканския залив е била мобилизирана американската национална гвардия в щата Луизиана.

Властите на Луизиана решиха да изпратят затворници, които да се включат в почистване на бреговата ивица от петролните замърсявания, съобщи Франс прес.

Силни ветрове от югоизток изтласкаха вчера част от петрола, изтекъл от потъналата платформа "Дийпуотър хърайзън" към крайбрежието на Луизиана, застрашавайки местната екосистема. Десетки редки птици и морски видове са застрашени от изчезване.

Губернаторът на щата Боби Джиндал поиска от министерството на отбраната да отпусне средства за мобилизирането на 6000 служители от националната гвардия за почистване на замърсяването. На мястото вече от дни работят десетки кораби, хеликоптери и хиляди военни и граждански специалисти. Разходите на застрахователите от разлива се очаква да достигнат милиарди долари.

Мащабите на разлива превишават пет пъти първоначалните оценки. По последни данни от повредената тръба всекидневно се изливат 5 хиляди барела нефт, или 800 хиляди литра.

В момента нефтеното петно е обхванало площ от 75 хиляди кв. км. От екологичната катастрофа вече е заплашен и четвърти щат - Мисисипи.

Вчера САЩ забраниха пробиването на нови сондажни кладенци докато не се проучат всички обстоятелства, довели до огромния нефтен разлив. Засега специалистите смятат, че взривът на платформата е бил предизвикан от повреда във вентила, прекъсващ притока на нефта.

Новините

Най-четените