Трагичният минен инцидент, който отне 282 човешки живота, отприщи нова вълна от недоволство в Турция. Над 20 000 протестиращи срещу правителството се събраха в Измир и се наложи органите на реда да ги разпръскват със сълзотворен газ и водни оръдия. Протести имаше в също в Анкара и Истанбул.
Четири турски профсъюза призоваха към еднодневна национална стачка днес, след като експлозия затрупа 787 души във въгледобивна мина в западната турска провинция Маниса.
Спасителните работи продължават, но надеждите да бъдат намерени оцелели все повече избледняват. Днес е погребението на десетките жертви, където се събират стотици опечалени.
45-годишна жена разказа, че всяка сутрин миньорите целували своите съпруги, защото не се е знаело какво може да се случи в рудника. „Ако закъснеят с пет минути от работа, всички започват да звънят на мобилните им телефони", споделя тя.
Най-тежкият минен инцидент в историята на Турция се обърна в протест срещу правителството и лошите условия на труд в мините. Синдикатите призоваха всички работници да носят черни дрехи заради жертвите.
Оказа се, че рудникът "Сома" е функционирал с лоши стандарти за безопасност, прилагани от частна фирма. Местни жители нападнаха премиера Реджеп Ердоган, който заяви от мястото на трагедията, че подобни неща се случвали в минната индустрия.
Жителите на Сома не останаха никак доволни от думите на Ердоган и нападнаха негови сподвижници, викайки „Оставка".
Опозицията също реагира и обвини правителството в даване на мините на концесии на свои приближени фирми. Профсъюзите недоволстваха, че приватизацията на мините не ги е направила по-сигурно и безопасно място за трудещите се.
"Стотици от нашите братя-работници бяха изоставени да умрат от самото начало, понеже са принудени да работят в брутални условия, за да могат фирмите да постигат максимални печалби", заявиха синдикатите в обща позиция.