За първи път от 100 години жена ще управлява Фед

Президентът на САЩ Барак Обама официално утвърди номинацията на 67-годишната Джанет Йелън, настоящ вицепрезидент на Американската централна банка от 2010-а, за поста шеф на Федералния резерв.

За първи път в стогодишната история на американската централна банка жена ще заеме този висок пост, който настоящият шеф на Фед - Бен Бернанке, ще освободи на 31 януари догодина, когато изтича мандатът му.

Обама определи Йелън като "изключително високо квалифицирана" за този пост.

Йелън има Ph.D. по икономика от престижния университет Йейл в Кънектикът, където учи заедно с бъдещите нобелови лауреати Джеймс Тобин и Джоузеф Стиглиц. Тя завършва през 1971 и става асистент-професор на Харвардския университет и преподава в Кембридж.

Пътят й към върховете на централната банка започва през 1976 г., след като не успява да получи нов мандат в Харвард. Мести се във Вашингтон, където приема работата на икономист в дирекцията за международни дейности на Фед.

След това среща съпруга си Джордж Акерлоф и двамата заедно се местят в London School of Economics - и след това в Калифорнийския университет в Бъркли.

Те се фокусират в изследвания на пазара на трупа - двамата са съавтори на повече от дузина изследвания, които проучват как хората сменят работните си места и какво означава, когато работниците смятат, че заплатите им са несправедливо ниски.

През 1994-а кариерите на семейството се разделят. Докато Акерлоф се отправя да печели Нобелова награда за икономика - спечелва я през 2001-а благодарение на прочутата си статия "Пазар за лимони: несигурност на качеството и пазарен механизъм", Йелън е предложена от президента Бил Клинтън за борда от управители на Фед (американската централна банка има клонове на Фед във всеки щат - бел.р.).

Тя оглавява и Съвета от икономисти на Бил Клинтън в периода 1997-1999 г., когато е икономическият бум, а безработицата пада под 5%, американският бюджет реализира излишъци и Йелън прави изявления, обяснявайки стратегии как американците да използват спестяванията си, за да укрепят системата за социално осигуряване.

Йелън се връща в Бъркли през 1999, за да го напусне отново през 2004-а, когато става президент на Фед в Сан Франциско.

Новините

Най-четените