Разпускане на парламента и избор на нови депутати с мажоритарен вот - това ще е едно от основните искания на националния протест срещу монополите в неделя.
Изборният кодекс вече е гласуван, но протестиращите искат оставка на депутатите. Искането обявиха пред bTV част от организаторите на продължаващите десети ден демонстрации, породени от високите сметки за ток. Според Янко Петров това е единственият начин хората да си върнат държавата.
„Последните дни всеки си прави кампания и се опитва да яхне недоволството. Имаше и целенасочено полицейско насилие, хората не провокираха до такава степен, макар че имаше и провокатори", казаха още организаторите на акцията в столицата, която вчера се изроди до меле и хаотично блокиране на улици.
Според организаторите чрез агитките, хвърлящи камъни и нагнетяващи напрежението по време на протестите, се цели да се всее страх у хората да не излизат по улиците на страната.
„Не се страхувайте, излизайте да защитим България", призоваха активистите. Друго тяхно искане е във всяка държавна комисия да има гражданска квота, да спре показването на политиците по телевизиите, а да се обърне внимание на обикновения гражданин, както и да има разследване на правителствата досега и налагане на нова политическа система.
„Ако има предсрочни избори, основните искания на недоволните граждани вероятно ще бъдат забравени", коментира политологът Иво Инджов пред Нова телевизия. За извънреден вот се обяви колегата му Кънчо Стойчев, но с важното уточнение, че те не трябва да се организират от вътрешния министър Цветан Цветанов, защото в противен случай е „по-добре всички да се застреляме в главата".
Опозицията пък не пропусна отново се обяви за разпускане на кабинета и съставяне на експертно правителство. „Трябва да се проведе една кръгла маса между политиците и комитетите, да се види какво искат хората - ако трябва да се направят поправки в Изборния кодекс - и такива с мажоритарен елемент дори", предложи лидерът на „Атака" Волен Сидеров, който явно проявява силна чуваемост към идеите на протестиращите срещу монополите.
От ДПС и БСП също предложиха служебен кабинет като проява на „бързи мерки ситуацията да бъде удържана по един мирен път". "Предлагаме избори и хората да кажат кой ще ги управлява. Смяната на системата и модела също става чрез избори - ако това искат гражданите", изтъкна Йордан Цонев от ДПС.
Димитър Главчев от ГЕРБ призова за търпение, а именно - да приключат започнатите от управляващите проверки на ЕРП-тата и другите енергийни структури в страната.
Сателитът на управляващите Яне Янев пък обвини опозицията, че "проповядва" към тезата "Станете, за да седнем ние" и иска да се върне енергийната мафия в управлението на сектора.
Имаше и обвинения срещу социалиста Антон Кутев - че е работел една година в ЧЕЗ, докато е бил депутат. Той пък хвърли "томахавката" към Главчев с обвинението, че ГЕРБ назначили министър на енергетиката от ЕВН (първият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков беше преди това мениджър в EВН - бел.р.).
Протестиращи признаха за провокатори сред тях
Има провокатори сред протестиращите по улиците срещу високите цени на тока. Това признаха част от протестиращите в ефира на bTV. "Те са малко, но са пръснати сред хората, хвърлят камъни, а в шествията има възрастни хора и майки с детски колички, могат да ги уцелят. И нас ни уцелиха с камъни", обясни музикантът Кристиян Колев, който беше арестуван снощи по време на протестите.
Изразяващите недоволство срещу монополите обясниха също, че ходят да изправят контейнери, които провокаторите бутали, но са категорични, че ще изолират въпросните елементи.
Протестиращите признаха, че не се борят само срещу цените на тока, а и срещу политическата система. "Искаме 240 души с мажоритарен вот в парламента и довиждане на партиите", каза Ангел Славов.
Янко Петров пък обясни, че няма единен център на протестите, но настроението било еднакво. "Разбираме се от ден за ден", обясни той. Петров изрази изненада, че хората се страхуват в градовете да огляват протестите и да застанат с лицата си.