Нов опит за спасяване от т.нар. „фискална пропаст" ще направят сенатори от Демократическата и Републиканската партия в САЩ. Стремежът е да не се допусне да влезе в сила комбинацията от вдигане на данъци и намаляване на публичните разходи, известна зад океана като „фискална пропаст".
Икономисти вече предупредиха, че това ще върне САЩ обратно в рецесия, а президентът Обама призова политическите пазарлъци да приключат спешно със споразумение. То трябва да бъде одобрено от двете камари на американския Конгрес, като долната (Камарата на представителите) е доминирана от републиканците, а в Сената предимство имат демократите.
Тази система ще взеле в сила автоматично от 1 януари, ако Конгресът не успее да постигне споразумение с Белия дом. При провал на преговорите до Нова година, президентът Барак Обама ще предложи увеличаване на данъците за всички американски семейства с годишен доход от над 250 хиляди долара, както и удължаване на помощите за безработица за два милиона души.
Очаква се републиканците да поискат вдигането на данъците да засегне хората с доходи над 400 000 долара годишно, но да се запазят данъците върху недвижимото имущество.
Обама е умерен оптимист, че решение в последната минута ще бъде намерено, след като снощи се срещна с високопоставени сенатори. Той се надява Сенатът да постигне компромис, но изтъкна, че никой няма да получи на 100% това, което иска.
Лидерът на мнозинството в Сената Хари Рийд храни по-светли надежди от Обама, но е убеден, че каквото и решение да бъде взето, то винаги ще има противници.
Демократите на Обама искат да запазят ниските налози на бедните и да вдигнат данъците на богатите, което е и едно от предизборните обещания на президента с втори мандат. Републиканците обаче са против вдигане на налозите изобщо.
Днес и утре преговорите и консултациите продължават. Развръзката се чака до часове, тъй като крайният срок е 31 декември.